ul. A. Kamińskiego 27a
90-219 Łódź
tel. (42) 635 61 08
fax. (42) 635 43 31
Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów wojskoznawstwo
Studenci WOJSKOZNAWSTWA I stopnia:
W toku studiów omawiane są również zagadnienia z zakresu bronioznawstwa.
Ponadto adepci poznają współczesne struktury bezpieczeństwa narodowego i zgłębiają rolę ekonomii, logistyki i mediów w konfliktach wojennych. Mają także możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji z dwóch języków obcych. Przyswajają wiedzę na temat polskich tradycji wojskowych, wychowania patriotycznego i dziedzictwa kulturowego.
Studia WOJSKOZNAWCZE są zatem doskonałą formą rozwoju dla osób związanych z ruchem rekonstrukcyjnym, pasjonatów zainteresowanych wojskiem i tych, którzy pragną podjąć pracę związaną z działaniami formacji mundurowych.
Obok wiedzy teoretycznej studenci uczestniczą w zajęciach rozwijających umiejętności praktyczne, jak np. zajęcia poligonowe czy sztuki walki.
Absolwenci WOJSKOZNAWSTWA są przygotowywani do prowadzenia samodzielnych badań naukowych z zakresu historii wojskowości a także do pracy na rzecz wojska, organizacji proobronnych i instytucji zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa narodowego.
WOJSKOZNAWSTWO jest nowym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Studia łączą dorobek i metody badawcze różnych dyscyplin naukowych. Nasza uczelnia jako jedna z niewielu w kraju oferuje zdobycie specjalistycznego wykształcenia tego rodzaju.
Studia magisterskie na kierunku WOJSKOZNAWSTWO są propozycją dla absolwentów studiów licencjackich zainteresowanych współczesnymi siłami zbrojnymi, służbami mundurowymi i innymi instytucjami bezpieczeństwa publicznego.
Studenci zdobywają wiedzę dotyczącą różnych aspektów konfliktów międzynarodowych w XX i XXI w. Program studiów przewiduje również zajęcia przedstawiające organizację sił zbrojnych, służb specjalnych i formacji mundurowych oraz przedmioty, które prezentują współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa, jak terroryzm, i omawiają metody ich zapobiegania oraz zwalczania.
W program studiów wpisano szereg przedmiotów, które zaznajomią studentów z podstawami prawnymi, strukturą i zadaniami państwowych oraz samorządowych jednostek administracji zajmujących się bezpieczeństwem publicznym. Adepci będą uczestniczyć również w zajęciach rozwijających umiejętności praktyczne, jak np. ratownictwo medyczne, elementy walki w obszarach zabudowanych czy samoobrona.
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Wojskoznawstwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia II stopnia |
Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów archeologia
Warsztat naukowy archeologii opiera na badaniach terenowych oraz pracy z zabytkami. ARCHEOLOGIA to najbardziej dosłowna i namacalna forma podróży w czasie. Poznając materialne przejawy działalności człowieka, odczytujemy jej kulturowy i historyczny kontekst. Stajemy się ludźmi świadomymi przeszłości, co pozwala nam lepiej rozumieć teraźniejszość i przewidywać przyszłość.
Zasadnicze cele kształcenia to:
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Archeologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia II stopnia |
Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów e-historia
Kierunek E-HISTORIA dostarcza wiedzy, umiejętności i krytycznego oglądu, które są niezbędne do pracy w środowisku sieci internetowej, gdzie upowszechnia się nieprofesjonalne uprawianie historii, co sprzyja utrwalaniu się mitów i stereotypów kontrhistorycznych.
W toku studiów słuchacze zapoznają się z dziejami powszechnymi, jak i historią Polski. Seria przedmiotów w siatce ogólnej kierunku przygotowuje do świadomego i umiejętnego wykorzystywania wiedzy historycznej w świecie nowoczesnych technologii i sieci internetowych.
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku E-historia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia I stopnia (licencjackie) na kierunku ETNOLOGIA I ANTROPOLOGIA KULTUROWA oferują wiedzę o kulturze i wykształcenie w zakresie podstawowej znajomości i krytycznej analizy zjawisk oraz procesów zachodzących we współczesnym świecie.
Studenci
Program studiów II stopnia (magisterskich) obejmuje dwa lata, w czasie których studenci uzyskują pogłębioną wiedzę dotyczącą sposobów badania kultury i jej interpretacji, oferowanej zarówno przez klasyczną, jak i współczesną etnologię i antropologię kulturową.
Studenci:
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Etnologia i Antropologia Kulturowa brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia II stopnia |
Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów filozofia
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Filozofia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia II stopnia |
Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów historia
Studiowanie HISTORII pozwala poznać procesy i mechanizmy polityczne, społeczne oraz gospodarcze, od starożytności po współczesność. Łódzcy historycy specjalizują się zarówno w dziejach Polski, jak i historii powszechnej (m.in. Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Związku Radzieckiego, Rzymu i Bizancjum, Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych).
Nabyte podczas studiów umiejętności umożliwiają skuteczne funkcjonowanie na współczesnym rynku pracy. Studia historyczne to również możliwość zdobywania dodatkowego doświadczenia w ramach praktyk, stażów i wolontariatu. Program trwa 6 semestrów i kończy się nadaniem tytułu zawodowego licencjata.
Studia II stopnia:
HISTORIA II stopnia to zupełnie nowa propozycja studiów z programem, który został gruntownie zweryfikowany i przeprojektowany czerpiąc z doświadczeń ostatnich lat.
Studia oferują wspólny dla wszystkich studentów blok zajęć (przedmioty uzupełniające i poszerzające wiedzę ze wszystkich epok) oraz jedną z trzech specjalizacji do wyboru. Program pozwala na nowo odkryć piękno, ale i praktyczny wymiar historii. Studiowanie tej dyscypliny kształci wiele ważnych umiejętności przydatnych we współczesnym świecie. Za przykład mogą służyć:
Studia umożliwiają również udział w wyjazdach terenowych oraz w spotkaniach z interesującymi gośćmi, przedstawicielami świata mediów, polityki, kultury i sztuki.
Studenci mogą dokonać wyboru typu pracy magisterskiej (klasyczna lub projektowa). Po podjęciu decyzji rozpoczyna się gruntowna praca nad dyplomem – najważniejsza cecha tych studiów magisterskich. Proces przygotowywania pracy dyplomowej przebiega w oparciu o wytworzoną z opiekunem relację „mistrz-uczeń” i zindywidualizowane podejście promotorów.
W trakcie przygotowywania pracy dyplomowej studenci nabywają uniwersalnych i cenionych zdolności, w tym budowania przekonujących argumentacji, biegłości w syntezowaniu różnorodnych informacji, logicznego wnioskowania oraz dyscypliny pracy i jej przemyślanej organizację.
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Historia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia II stopnia |
Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów historia sztuki
W trakcie studiów student zyskuje wiedzę zarówno na temat zagadnień dotyczących przeszłości, jak i aktualnych, istotnych przemian artystycznych, oraz procesów zachodzących we współczesnej architekturze i przestrzeni miejskiej.
Wykształcone podczas studiowania kompetencje pozwalają studentom twórczo spojrzeć na otaczającą rzeczywistość oraz uczą krytycznego myślenia.
Program studiów obejmuje zróżnicowane formy zajęć o charakterze teoretycznym, konwersatoryjnym, warsztatowym i analityczno-praktycznym.
Studenci uczestniczą również w wyjazdach do ważnych pod względem artystycznym miejsc w Polsce i za granicą.
Dzięki współpracy z organizacjami kultury studia stwarzają możliwość pogłębiania wiedzy i zdobywania umiejętności podczas praktyk w znanych muzeach i instytucjach związanych ze światem sztuki. Zdobyte w ten sposób doświadczenie sprzyja późniejszemu rozwojowi zawodowemu.
W trakcie zajęć terenowych (inwentaryzacyjnych) studenci szlifują umiejętności praktyczne, a swoją pracą przyczyniają się do zachowania ważnych dla regionu zabytków.
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Historia sztuki brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia II stopnia |
Dla absolwentów studiów (licencjackich/magisterskich) kierunku historia sztuki lub studiów I stopnia lub magisterskich innego kierunku: obszaru nauk humanistycznych, obszaru sztuki, obszaru nauk technicznych (architektura i urbanistyka). Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów i rankingu sporządzonego według średniej ze studiów I stopnia lub studiów magisterskich. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń na studia będą przyjmowani kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki, w ramach ustalonego limitu miejsc
Studia w Łodzi - Uniwersytet Łódzki - kierunek studiów okcydentalistyka
Nazwa pochodzi od słowa „Okcydent’”, czyli Zachód. Celem edukacyjnym jest dogłębne badanie rozwoju i osiągnięć cywilizacji zachodniej w wielu jej wymiarach.
Program studiów grupuje wiedzę w interdyscyplinarnych modułach dydaktycznych, dzięki czemu zajęcia są ze sobą powiązane, ale realizują elementy różnych dziedzin humanistycznych. Studenci zyskują podstawową wiedzę na temat rozwoju myśli i kultury zachodniej: filozofii, religii, sztuki, kultury popularnej i obyczajów.
Zdobywają również orientację historyczną dotyczącą najważniejszych wydarzeń i procesów w obszarze polityki, stosunków społecznych oraz gospodarki.
OKCYDENTALISTYKĘ wyróżniają następujące metody dydaktyczne:
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Okcydentalistyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Celem studiów jest w szczególności dostarczenie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie postępowania z dokumentacją na wszystkich etapach, od momentu jej wytworzenia, aż do przekazania do archiwum państwowego. Rozwój firm zewnętrznych (outsourcing) i ich udział w funkcjonowaniu dużych przedsiębiorstw pozwala sądzić, że obsługa archiwalna dokumentacji aktowej powierzana będzie zewnętrznym firmom usługowym, wyspecjalizowanym w gromadzeniu, porządkowaniu i przechowywaniu powierzonej dokumentacji. Ta okoliczność pozwala sądzić, iż na współczesnym rynku usług może znaleźć się miejsce dla firm zewnętrznych porządkujących archiwalia, zatrudniających również absolwentów studiów podyplomowych archiwistyka i zarządzanie dokumentacją.
Studia pozwalają na rozwinięcie i doskonalenie metod, które pomagają aktywizować uczniów – zarówno w czasie zdalnego nauczania, jak i w tradycyjnej formie. Adepci studiów dowiadują się, jak w pełni wykorzystać nowoczesne narzędzia edukacyjne, aby prowadzone przez nich lekcje stały się możliwie najbardziej atrakcyjne.
Choć ukończenie studiów nie daje uprawnień do nauczania, zajęcia skutecznie doskonalą warsztat pracy nauczyciela i pozwalają na zdobycie nowych umiejętności.
Uniwersyteckie świadectwo odbycia studiów podyplomowych jest również istotne dla osób ubiegających się o awans zawodowy.
Dla nauczycieli z długoletnim stażem studia będą znakomitym uzupełnieniem dotychczasowego doświadczenia i inspiracją do wykorzystania najnowszych osiągnięć z dziedziny kreatywnej edukacji.