Kształcenie koncentruje się na ćwiczeniu praktycznych umiejętności całościowego i wieloaspektowego projektowania produktów (product design). Projekty semestralne to realne zadania, pochodzące zarówno z przemysłu, jak i z laboratoriów Politechniki Łódzkiej.
Studiując na studiach inżynierskich pierwszego stopnia, o profilu praktycznym, każdy zdobywa praktyczne kompetencje pozwalające na pracę jako projektant wzornictwa przemysłowego (industrial designer).
Studia I stopnia |
Dodatkowo zostanie przeprowadzony egzamin uzdolnień plastycznych.
Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów tekstronika
Tekstronika jest nową dziedziną wiedzy, która wyodrębniła się z takich obszarów nauki jak elektronika, włókiennictwo, automatyka oraz informatyka. Wyroby tekstroniczne harmonijnie łączą w sobie wyspecjalizowane systemy elektroniczne ze strukturami tekstylnymi, tworząc jednolitą, wielofunkcyjną całość. Ich zastosowania obejmują inteligentne produkty użytkowe i ochronne, które na pierwszy rzut oka nie różnią się znacząco od zwykłych ubrań, jednak pod powierzchnią kryje się sieć zintegrowanych czujników oraz elektroniczne systemy kontrolujące parametry zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne odzieży. Dzięki nim znacznie wzrasta funkcjonalność i właściwości ochronne ubioru.
Studenci poznają techniki informatyczne, elektroniczne oraz włókiennicze, które będą stosować do tworzenia inteligentnych systemów automatyki sterującej, a także systemów służących do detekcji środowiskowej. Tekstronika oferuje wyspecjalizowaną wiedzę na temat mikrokontrolerów, w tym ich programowania, a także struktury materiałów i technologii włókienniczych takich jak tkactwo, dziewiarstwo, przędzalnictwo i inne. Umiejętności programowania mikrokontrolerów i projektowania układów elektronicznych pozwolą na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które zintegrują elektronikę z funkcjonalnymi materiałami tekstylnymi. Student zyskuje także wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, dlatego jest zdolny do tworzenia rozwiązań tekstronicznych zorientowanych na użytkownika. Przyszły specjalista będzie posiadał umiejętność szybkiego prototypowania i testowania wyrobów tekstronicznych. Studia przygotowują także do samodzielnego rozwiązywania złożonych, interdyscyplinarnych problemów w zakresie inteligentnych materiałów.
Studia II stopnia |
Program nauczania umożliwia uzyskanie umiejętności w zakresie wykorzystania biotechnologii, elektrotechniki i nanotechnologii do produkcji nowych materiałów tekstylnych, wyrobów typu 3D, „inteligentnych” (smart textiles) oraz biomateriałów włókienniczych. Rozwiązania te mają zastosowanie nie tylko w produkcji odzieży, ale też m.in. materiałów medycznych, ochrony osobistej, kompozytowych, geo- i agro-tekstyliów.
Studia I stopnia |
Studia I stopnia |
Zostanie przeprowadzony sprawdzian uzdolnień plastycznych.
Studia II stopnia |