Automatyka jest wszechobecna we wszystkich gałęziach współczesnej gospodarki, m.in.: w przemyśle, transporcie, energetyce, medycynie, rolnictwie, systemach zarządzania i wielu innych. W przemyśle szerokie zastosowanie znajdują systemy zrobotyzowane, które pozwalają na odciążenie pracowników, podnoszą wydajność i poprawiają jakość produktów. Nasi ekperci kształcą według światowego kanonu dydaktycznego w zakresie automatyki i robotyki, a także zapewnią doskonałe przygotowanie w zakresie programowania i informatyki.
Studia na kierunku automatyka i sterowanie robotów kładą szczególny nacisk na rozwój wiedzy i umiejętności w tworzeniu algorytmów sterowania i programowaniu robotów. Przekazują wiedzę uniwersalną, pozwalającą na rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin przemysłu, dzisiaj i w przyszłości. Stosują nowoczesne formy kształcenia, w tym eksperyment. Pozostawiają dużo czasu na aktywność w kołach naukowych z gwarancją sukcesów w tej działalności.
Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów biomedical engineering and technologies
Chcesz zostać inżynierem, który będzie wspierał rozwój medycyny na całym świecie? Kierunek Biomedical Engineering and Technologies to strzał w dzisiątkę. To połączenie wiedzy z techniki i medycyny, co pozwala na holistyczne poznanie sposobu funkcjonowania oraz stosowania aparatury medycznej. Podczas studiów zyskasz umiejętności niezbędne do projektowania najbardziej nowoczesnej i najlepiej dostosowanej do potrzeb człowieka aparatury medycznej, systemów diagnostycznych i terapeutycznych.
Poznasz zaawansowane zastosowania informatyki medycznej, a także materiały, które mogą mieć bezpośredni kontakt z tkankami ludzkiego organizmu. Podejmiesz współpracę z lekarzami w zakresie eksploatacji i projektowania aparatury medycznej, systemów diagnostycznych oraz terapeutycznych. Dopracujesz do perfekcji swoje umiejętności językowe, studiując wyłącznie w języku angielskim.
Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów computer science
COMPUTER SCIENCE relizowany jest w ramach Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Program jest prowadzony całkowicie w języku angielskim i przedstawia najnowszy stan wiedzy z zakresu bardzo popularnej i szybko rozwijającej się dziedziny, jaką jest informatyka.
Studenci zdobywają szerokie kwalifikacje z projektowania systemów informatycznych, tworzenia i testowania oprogramowania, przetwarzania i analizy danych. Studia przygotowują do rozwiązywania złożonych problemów technicznych oraz wyzwaniami i jakie niesie ze sobą ta nowoczesna i szybko rozwijająca się specjalność.
GŁÓWNE PRZEDMIOTYKażdy student Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) w ramach programu studiów realizuje co najmniej jeden semestr (6 semestr) – „Mobility Semester” w uczelni zagranicznej.
Studia I stopnia |
Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów electronic and telecommunication engineering
Studia prowadzone są w ramach Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Program realizowany jest całkowicie w języku angielskim.
Zasadniczym celem kształcenia jest wyposażenie absolwenta w podstawową wiedzę z zakresu elektroniki, telekomunikacji i teleinformatyki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na obecny stan i trendy rozwojowe w tych dziedzinach.
Największy nacisk położono tu na przygotowanie w zakresie analizy i projektowania analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, techniki mikroprocesorowej (w tym oprogramowania) i optoelektroniki, technologii i konstrukcji sprzętu elektronicznego, wdrażania nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Studenci uczą się również samodzielnego zdobywania, weryfikacji i selekcji informacji z różnych źródeł, w tym źródeł elektronicznych.
Istotnym celem kształcenia jest także zaznajomienie studentów ze specyfiką pracy inżyniera – w tym przygotowanie do pracy zespołowej, na przykład w zespołach projektowych.
Studia I stopnia |
Studia II stopnia |
Dzisiaj urządzenia elektroniczne to już nie tylko prosty montaż i konserwacja. To tysiące możliwości, jakie stwarza programowanie i projektowanie systemów mikroprocesowych, a także wykorzystanie sieci bezprzewodowych. Ten kierunek łączy najnowsze osiągnięcia elektroniki, informatyki i telekomunikacji.
To studia dla chcących coś więcej niż tylko programować – dla przyszłych konstruktorów układów elektronicznych, projektantów systemów mikroprocesorowych i sieci komunikacji bezprzewodowej. Nasi wykładowcy zadbają o to, abyś był dobrze przygotowany do pracy przy tworzeniu systemów telekomunikacyjnych 5G, Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy (IoT). Rozwiniesz się także w pracy zespołowej, gdyż większość zajęć to projekty i laboratoria prowadzone nowoczesnymi, zorientowanymi na studenta metodami nauczania.
Studia I stopnia |
Studia II stopnia |
Studenci poznają sposoby wytwarzania, przesyłu i energii elektrycznej od elektrowni do gniazdka w ścianie, metody przetwarzania energii elektrycznej na energię mechaniczną, cieplną czy chemiczną stosowaną w przemyśle lub w domu oraz podstawy projektowania i obsługi instalacji i urządzeń elektrycznych.
W ramach wymienionych poniżej specjalności, obierają dwa z kilku bloków specjalnościowych przedmiotów obieralnych, a niezależnie od wybranej specjalności jeden z kilkunastu bloków ogólnych przedmiotów obieralnych.
Nabyta wiedza i umiejętności pozwolą absolwentowi na rozumienie i analizę procesów fizycznych zachodzących w urządzeniach i układach elektrycznych, a także na formułowanie i rozwiązywanie złożonych problemów inżynierskich przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych zarówno do modelowania, analizy czy obróbki wyników pomiarów.
Cele kształcenia osiągane są w wyniku nauczania w formie wykładów, ćwiczeń, zaawansowanych nowoczesnych laboratoriów, zajęć projektowych i pisania pracy dyplomowej. W trakcie studiów student odbywa 6-tygodniową praktykę przemysłową.
Studia I stopnia |
Studia II stopnia |
Studia w Łodzi - Politechnika Łódzka - kierunek studiów human-computer interaction
Na rynku pracy pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu interakcji człowiek-komputer (z ang. human-computer interaction HCI) potrafiących prototypować, ewaluować i badać technologie interaktywne projektowane dla użytkowników.
Ukończenie kierunku HCI w Politechnice Łódzkiej pozwala na zdobycie szerszych, niż tylko techniczne, kompetencji ze styku informatyki i nauk społecznych. Celem studiów II st. kierunku Human-Computer Interaction jest wykształcenie specjalisty przygotowanego do sprostania wymaganiom dynamicznie rozwijającego się międzynarodowego rynku pracy, otwartego na zmieniające się realia, wyposażonego w umiejętności pozwalające na projektowanie rozwiązań i usług opartych na najnowszych technologiach, a także przygotowanego do samodzielnej pracy z technologiami, które dopiero zostaną opracowane w przyszłości.
Program studiów pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności technicznych w zakresie obsługi nowoczesnego sprzętu informatycznego, druku 3D, oprogramowania oraz najnowszych metod i technologii interaktywnych. Absolwent kierunku jest przygotowany do efektywnej pracy w multidyscyplinarnych zespołach projektowych i potrafi prowadzić proces projektowania interaktywnych systemów informatycznych z głębokim zrozumieniem czynników ludzkich.
Informatyka to kierunek dla komputerowych pasjonatów, którzy chcą działać w środowisku najnowszych technologii. Wybierając ten kierunek, opanujesz programowanie na wysokim poziomie wyspecjalizowania i zyskasz wiedzę dotyczącą sprzętu komputerowego.
Na pierwszych trzech semestrach zyskasz wiedzę z algorytmów i struktur danych, podstaw programowania, systemów operacyjnych i architektury komputerów. Semestr 4. i 5. poświęcone są bazom danych, systemom wbudowanym oraz podstawom inżynierii programowania. Semestr 6. i 7. oprócz podstaw sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego daje możliwość wyboru własnej ścieżki zainteresowań.
Na przyszłych inżynierów czeka blisko 40 propozycji specjalistycznych zajęć, m. in. projektowanie aplikacji mobilnych, budowanie aplikacji bazodanowych w technologii HTML5 i Java, grafika trójwymiarowa i animacyjna czy programowanie na urządzenia przenośne. Nasi wykładowcy to wysoko wykwalifikowana kadra, posiadająca doświadczenie w pracy dydaktycznej, osiągnięcia naukowe w dziedzinie informatyki, a często także doświadczenie biznesowe.
Wiele zajęć odbywa się w nowoczesnych i unikalnych w skali światowej laboratoriach naukowo-badawczych i półprzemysłowych w Centrum Technologii Informatycznych PŁ. Jaskinia 3D, laboratorium technik multimedialnych i laboratoria modelowania ruchów postaci w grach komputerowych to tylko niektóre miejsca, w których będziesz zyskiwać kompetencje na najwyższym poziomie. Program studiów jest aktualizowany w konsultacji z wieloma firmami branży ICT, które biorą udział także w samym procesie kształcenia.
Studia I stopnia |
Studia II stopnia |
Jeśli wahasz się, czy wybrać medycynę, czy studia inżynierskie, to ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. To właśnie tutaj możesz połączyć wiedzę z różnych dyscyplin naukowych, aby projektować najbardziej nowoczesną i najlepiej dostosowaną do potrzeb człowieka aparaturę medyczną oraz systemy diagnostyczne i terapeutyczne.
Poznasz zaawansowane zastosowania informatyki medycznej a także elektroniki medycznej. Zyskasz także przygotowanie z zakresu złożonych systemów diagnostyki medycznej, które pozwolą rozwiązywać istotne problemy konstrukcyjne. Poznasz materiały, które mogą mieć bezpośredni kontakt z tkankami ludzkiego organizmu oraz poznasz technologię ich wykorzystania.
Podejmiesz współpracę z lekarzami medycyny w zakresie eksploatacji i projektowania aparatury medyczne, systemów diagnostycznych i terapeutycznych, a także udziału w projektach badawczych. To jeden z niewielu kierunków, na których swoje talenty mogą rozwijać umysły ścisłe o zamiłowaniu biologiczno-medycznym.
Studia I stopnia |
Studia II stopnia |
Interdyscyplinarne studia łączące wiedzę i umiejętności związane z czterema obszarami: elektroniką, elektrotechniką, mechaniką oraz informatyką. Absolwent kierunku będzie w stanie twórczo stosować w swojej pracy te elementy wiedzy technicznej, sztucznej inteligencji i inżynierii komputerowej, które będą mu najbardziej przydatne do rozwiązania praktycznych zadań, np. projektowania i wdrażania systemów mechatronicznych.
W trakcie realizacji programu studiów nacisk jest położony na wykorzystanie nowoczesnych technik przetwarzania informacji oraz wspomagania projektowania. Duża liczba zajęć laboratoryjnych i projektowych oraz możliwość wyboru bloków i przedmiotów obieralnych, pozwala na kształtowanie i zastosowanie zdobytej wiedzy teoretycznej oraz nabycie umiejętności praktycznych.
Koncepcja kształcenia studentów ukierunkowana jest na kształcenie kadr dla gospodarki opartej na wiedzy i znajomości trendów rozwojowych, jak również przygotowuje studentów do wprowadzania w obszar praktyki przemysłowej (zwłaszcza przemysłu zajmującego się projektowaniem i produkcją w skali mili- mikro- i nano, urządzeń i układów mechatronicznych), a także w obszar procesów technologicznych (w tym także ekologii przemysłowej), traktowanych jako wyraz innowacyjności i rozwoju tej gałęzi gospodarki.
Studia I stopnia |
Studia II stopnia |
Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Mechatronika jest ocena wpisana w dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych oraz ocena z rozmowy kwalifikacyjnej.
Zasadniczym celem studiów jest wypromowanie absolwentów, którzy będą potrafili sprostać najnowszym wymaganiom z zakresu szeroko rozumianego „inteligentnego” budownictwa. Branża budowlana z jednej strony musi sprostać coraz to wyższym wymaganiom klientów, z drugiej strony ustawodawca nakłada szereg wymagań, zwłaszcza w obszarze efektywności energetycznej budynków.
Spójnym rozwiązaniem obu powyższych kwestii są inteligentne systemy zarządzania budynkami. W związku z powyższym od kilku lat wzrasta na rynku zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Tylko i wyłącznie połączenie wiedzy z zakresu elektrotechniki, budownictwa, architektury oraz inżynierii środowiska daje interdyscyplinarne kompetencje wymagane dla skutecznego wykonywania zadań z zakresu projektowania, programowania oraz integracji systemów zarządzania w inteligentnych i energooszczędnych budynkach.
W programie studiów nie brakuje podstawowych przedmiotów z branży elektrycznej rozwiniętej o nowoczesne systemy zarządzania energią oraz instalacje systemów energii odnawialnej. Znaczna ilość przedmiotów z zakresu sterowników programowalnych oraz systemów kontrolno – pomiarowych daje absolwentowi umiejętności możliwe do wykorzystania w wielu pokrewnych branżach.
W ramach programu studiów jest szereg przedmiotów z obszaru budownictwa, w tym: podstawy konstrukcji budynków, fizyka budowli czy projektowanie oraz realizacja inwestycji.
Studia I stopnia |
Sztuczna inteligencja niepostrzeżenie przenika z kina i kart literatury do naszej codzienności. Jakie problemy pomoże nam rozwiązać? Jak zmieni rzeczywistość i jakie będą granice jej możliwości? Czy stanie się narzędziem spełniania marzeń o bezpiecznym i dostatnim świecie wolnym od cierpienia i chorób?
To będzie zależało od jej twórców – nielicznych na razie specjalistów, stojących przed fascynującymi wyzwaniami, wymagającymi wyobraźni podbudowanej solidną kompetencją. A ponieważ wydaje się, że sztuczna inteligencja będzie główną siłą formującą nadchodzący świat, dołączenie do grona jej architektów jest wyzwaniem chwili, którego podjęcie da szansę na uzyskanie ekscytującej, potrzebnej i prawdopodobnie, wysoko opłacanej pracy.
Proponowany przez nas kierunek studiów to oferta uzyskania kompetencji i wiedzy wystarczającej do samodzielnego tworzenia "inteligentnych" algorytmów, systemów maszyn i urządzeń, prezentująca podstawy, narzędzia i wyzwania dziedziny. Dowiesz się, jak tworzyć systemy potrafiące rozwiązywać skomplikowane problemy, wspomagające lub zastępujące człowieka w realizacji odpowiedzialnych zadań, u których podstaw leżą fundamentalne, wyższe umiejętności: rozumienie treści zawartej w tym, co widzimy i co słyszymy, przewidywanie i planowanie, podejmowanie decyzji oraz wykonywanie akcji. Dowiesz się, jak uczyć algorytmy i jak sprawić, by mogły one uczyć się same, jak rozwiązywać zadania w obiektywnie najlepszy możliwy sposób, jak radzić sobie z nieprzewidywalnością i niepowtarzalnością, typową dla rzeczywistego świata.