Wysoko notowana w rankingach

Jesteśmy czwartą uczelnią techniczną w Polsce w rankingu szkół wyższych 2014 magazynu edukacyjnego „Perspektywy”. Zostaliśmy też laureatem Konkursu na "najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych".

Lubiana przez kandydatów

Czwarta najchętniej wybierana uczelnia w Polsce wg raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Otwarta na świat

Jesteśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która otrzymała prestiżowy certyfikat jakości kształcenia ECTS Label nadawany przez Komisję Europejską znak dostaliśmy już po raz drugi. Teraz na lata 2013-2016. Otrzymaliśmy także od UE certyfikat Diploma Suplement Label. Wykształciliśmy już ponad 1300 absolwentów na studiach prowadzonych wyłącznie językach obcych - jako jedyna uczelnia w Polsce mamy je tak licznie i kompleksowo zorganizowane w Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Poza tym na wszystkich wydziałach wybrane przedmioty z programu studiów prowadzone są w języku angielskim. Co roku kilkuset naszych studentów – najwięcej wśród uczelni technicznych wyjeżdża na zagraniczne uniwersytety. Tak intensywna wymiana została doceniona przez Narodową Agencję Programu Erasmus, która przyznała Politechnice Łódzkiej tytuł „Uczelnia przyjazna mobilności”.

Realizujemy  prawie  30% krajowej wymiany wakacyjnych praktyk studenckich w ramach programu IAESTE, przyjmując i wysyłając największą w Polsce liczbę studentów na zagraniczne praktyki. Jako jedna z dwóch polskich uczelni uczestniczymy też w sieci wymiany studenckiej Campus Europae.

Prężnie rozwijająca się

Znajdujemy się na prestiżowej liście „Diamentów Forbesa 2013”. W regionie PŁ jest jedyną uczelnią wśród firm biznesowych. „Diamenty Forbesa” to ranking obejmujący przedsiębiorstwa najszybciej zwiększające swoją wartość.

Innowacyjna

Zajmujemy drugie miejsce pod względem  zgłoszonych i uzyskanych patentów przypadających na pracownika  wg danych Urzędu Patentowego RP. PŁ jest jedyną polską uczelnią w Europejskim Konsorcjum Uczelni Innowacyjnych.

Transferuje  naukę do przemysłu

 Jako jedna z największych polskich uczelni technicznych PŁ odgrywa ważną rolę w budowaniu konkurencyjności gospodarki nie tylko regionu łódzkiego, ale także w kraju i poza jego granicami. Efektywną współpracę środowiska naukowego z przemysłem wspiera  Centrum Transferu Technologii. Stanowi to przykład twórczego myślenia i działania w zakresie prowadzenia badań naukowych, jak również w zakresie transferu i komercjalizacji nowoczesnych technologii i rozwiązań.

 Kształci na kierunkach zamawianych

 Od 2008 roku Politechnika Łódzka realizuje projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych”, w ramach którego najlepsi studenci budownictwa, inżynierii procesowej, wzornictwa, matematyki, automatyki i robotyki oraz informatyki otrzymują specjalne stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie, a także dodatkowe formy kształcenia poszerzające ich wiedzę i kompetencje.

 Kształci nie tylko studentów

 W 2008 roku dla dzieci w wieku 7-12 lat powstał Łódzki Uniwersytet Dziecięcy - pierwszy w kraju działający przy uczelni technicznej. Jego misją jest rozwijanie dziecięcej ciekawości świata i przekazywanie wiedzy technicznej w prosty i zabawny sposób. W 2007 roku powołano przy naszej uczelni Liceum Ogólnokształcące, a w 2013 także Gimnazjum. Większość jego absolwentów zostaje naszymi studentami. Kolejnym ogniwem w cyklu prowadzącym do kształcenia kadr inżynierskich jest powstałe w 2013 r. Gimnazjum Politechniki Łódzkiej.

Mamy także ofertę dla seniorów. Od 2006 roku przy PŁ działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Powstał, by włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego oraz umożliwić im dalszy rozwój intelektualny i psychofizyczny.

Szczycimy się wyjątkowym, tętniącym życiem, 32-hektarowym kampusem, pełnym zieleni. Mamy własny park, fabrykanckie wille o wyjątkowej architekturze, zrewitalizowane budynki pofabryczne, przystosowane do potrzeb kształcenia i prowadzenia badań, galerie sztuki oraz sale koncertowe. W naszym osiedlu akademickim studenci mają do dyspozycji 3000 miejsc w 9 akademikach.