Zasady rekrutacji na Uniwersytet Medyczny w Łodzi 2015/2016
UCHWAŁA nr.9b /2014 z dnia 29 maja 2014 r. Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
w sprawie: warunków i trybu rekrutacji na pierwszy rok studiów prowadzonych w języku angielskim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w roku akademickim 2015/2016 na poszczególnych kierunkach i formach kształcenia.
Na podstawie: art. 169 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 572, ze zm.), rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w sprawie podejmowania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych (Dz. U. z 2006 r., Nr 190, poz. 1406, ze zm.) oraz § 34 ust. 3 pkt 2-3, § 103 ust. 1-2, § 104 Statutu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 29 września 2011 r., ze zm., Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uchwala, co następuje:
§ 1
1. Niniejsza uchwała określa warunki i tryb rekrutacji na pierwszy rok studiów prowadzonych w języku angielskim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w roku akademickim 2015/2016 dla poszczególnych kierunków studiów i form kształcenia.
2. Szczegółowe wymagania dla kandydatów na poszczególne kierunki studiów określają załączniki nr 1-4 do niniejszej uchwały.
I PRZEPISY OGÓLNE
§ 2
Użyte w uchwale określenia oznaczają:
1) kandydat - osobę ubiegającą się o przyjęcie na studia na określonym kierunku;
2) egzamin maturalny (tzw. nowa matura) - egzamin maturalny w rozumieniu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r. roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562, ze zm.);
3) egzamin dojrzałości (tzw. stara matura) - egzamin określony w § 140 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 199, poz. 2046, ze zm.);
4) świadectwo maturalne - dokument wydany osobie, która zdała egzamin w trybie określonym w pkt 2;
5) świadectwo dojrzałości - dokument wydany osobie, która zdała egzamin w trybie określonym w pkt 3;
6) dokument uzyskany poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - dokument uzyskany poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzający ukończenie szkoły średniej lub ukończenie studiów I stopnia oraz uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, inny niż określone w pkt 7-8;
7) dyplom IB - świadectwo matury międzynarodowej (International Baccalaureate), tj. dokument wydawany przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie, równorzędny polskiemu świadectwu dojrzałości na podstawie . § 1O rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą (Dz. U. z 2006 r. Nr 63, poz. 443);
8) dyplom EB świadectwo matury europejskiej (European Baccalaureate), tj. dokument wydawany absolwentom szkół europejskich, przeznaczonych dla dzieci pracowników struktur wspólnotowych, działających na podstawie konwencji z 1997 r. podpisanej/ratyfikowanej przez ministrów edukacji krajów członkowskich UE, równorzędny polskiemu świadectwu dojrzałości na podstawie § 1O rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą (Dz. U. z 2006 r. Nr 63, poz. 443);
9) limit miejsc - maksymalną liczbę osób, które mogą być przyjęte na pierwszy rok studiów danego kierunku w ramach określonej formy kształcenia i formy studiów, ustaloną odpowiednio przez Ministra Zdrowia lub Senat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi;
10) Uczelnia -Uniwersytet Medyczny w Łodzi;
11) ustawa - ustawę z dnia 27 lipca 2005 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 572, ze zm.).
II. WYMAGANIA FORMALNE DLA KANDYDATÓW NA STUDIA UNIWERSYTET MEDYCZNY 2015/16
§ 3
O przyjęcie na studia prowadzone w języku angielskim może ubiegać się kandydat, który legitymuje się dokumentem, o którym mowa w § 2 pkt 4-8 .
§ 4
1. Kandydat na studia prowadzone w języku angielskim zobowiązany jest posługiwać się językiem angielskim w stopniu zaawansowanym, umożliwiającym odbycie studiów w tym języku.
2. W przypadku kandydata, dla którego język angielski nie jest językiem ojczystym, znajomość języka angielskiego powinna być potwierdzona:
1) pozytywną oceną na świadectwie ukończenia szkoły średniej lub;
2) certyfikatem językowym.
3. W przypadku kandydata, który nie przedstawi świadectwa, o którym mowa w ust. 2, znajomość języka angielskiego jest oceniana w trakcie egzaminu kwalifikacyjnego.
§ 5
1. Kwalifikacja na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci przyjmowani są według uzyskanej liczby punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym , w ramach limitów przyjęć na poszczególne kierunki studiów w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
2. Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego określa, w drodze rozporządzenia , limit miejsc na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny na dany rok akademicki.
3. Limity przyjęć na pozostałe kierunki określa Senat Uczelni w drodze uchwały.
POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE
§ 6
1. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia prowadzone w języku angielskim wnoszą opłatę rekrutacyjną ustaloną przez Rektora.
2. Postępowanie rekrutacyjne na studia prowadzone w języku angielskim prowadzą:
1) Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna, powołana przez Dziekana - w przypadku kierunku biotechnologia;
2) Międzywydziałowa Komisja Rekrutacyjna, powołana przez Rektora - w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego oraz pielęgniarstwa.
3. Komisje rekrutacyjne, o których mowa w ust. 1. działają zgodnie z Regulaminem pracy Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych, Międzywydziałowej Komisji Rekrutacyjnej oraz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, uchwalonym przez Senat Uczelni.
4. W uzasadnionych przypadkach komisjom rekrutacyjnym przysługuje prawo do podjęcia decyzji o odstąpieniu od prowadzenia naboru na dany kierunek studiów. W takim przypadku opłaty rekrutacyjne wniesione przez kandydatów na ten kierunek podlegają zwrotowi.
§ 7
1. Postępowanie rekrutacyjne składa się z:
1) Rejestracji on-line poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie dokumentów aplikacyjnych w systemie on-line;
2) weryfikacji dokumentów złożonych przez kandydatów z wyjątkiem kierunku biotechnologia drugiego stopnia;
3) postępowania kwalifikacyjnego ;
4) podjęcia decyzji w sprawie przyjęcia na studia.
2. Konsekwencje błędnego wypełnienia pól formularza rejestracyjnego w systemie rekrutacji elektronicznej , ich niewypełnienia lub podania nieprawdziwych informacji ponosi kandydat.
§ 8
1. Rejestracja kandydatów na studia odbywa się w systemie on-line.
2. Po pozytywnym przejściu postępowania rekrutacyjnego określonego w załącznikach 1-4 na poszczególne kierunki, kandydat ma obowiązek, przed rozpoczęciem studiów, dostarczyć dokumenty aplikacyjne w oryginale, których kopie zostaną poświadczone przez Uczelnię za zgodność z oryginałem lub w formie kopii, poświadczonej za zgodność przez uprawnione podmioty; kandydat zobowiązany jest do złożenia:
1) formularza zgłoszeniowego
2) dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły średniej lub dyplomu co najmniej na poziomie licencjatu i transkryptów poświadczających przebieg studiów;
3) dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia (dotyczy kandydatów na studia drugiego stopnia)
4) certyfikatu językowego dla kandydatów dla których język angielski nie jest językiem ojczystym; jeżeli kandydat taki certyfikat posiada;
5) zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia;
6) dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości;
7) czterech aktualnych fotografii zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych;
8) innych wymaganych dokumentów uwzględnionych w zasadach rekrutacji na dany kierunek np. apostille lub legalizację, nostryfikacje , świadectwo MCAT (Medical College Admission Test) lub GAMSAT (The Graduate Medical School Admission Test), UKCAT (UK Clinical Aptitude Test); dokument uprawniający do pobytu na terytorium RP, dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium RP.
3. Niezłożenie w wyznaczonym terminie wymienionych dokumentów jest równoznaczne z rezygnacją z kandydowania do przyjęcia na studia.
DECYZJA O PRZYJECIU NA STUDIA
§ 9
1. Decyzję o przyznaniu kandydatowi ostatecznej oceny z egzaminu kwalifikacyjnego podejmują egzaminatorzy członkowie odpowiednio Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej lub Międzywydziałowej Komisji Rekrutacyjnej .
2. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyjęciu na studia, a przed immatrykulacją , kandydat zobowiązany jest do podpisania z Uczelnią umowy o warunkach odpłatności za studia i usługi edukacyjne.
3. Decyzje odmowną o przyjęciu na studia wydaje się kandydatom , którzy:
1) nie uzyskali pozytywnego wyniku z postępowania kwalifikacyjnego;
2) pomimo uzyskania pozytywnego wyniku z postępowania kwalifikacyjnego nie złożyli kompletnej dokumentacji, o której mowa w § 6 w wymaganym terminie;
3) pomimo uzyskania pozytywnego wyniku z postępowania kwalifikacyjnego nie wnieśli opłaty rekrutacyjnej .
4. Decyzję w sprawie przyjęcia na studia prowadzone w języku angielskim kandydata będącego obywatelem polskim podejmują Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna lub
Międzywydziałowa Komisja Rekrutacyjna. Od decyzji ww. komisji rekrutacyjnych służy odwołanie do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej - w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia. Decyzja Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej jest ostateczna.
5. Decyzję w sprawie przyjęcia na studia prowadzone w języku angielskim kandydata niebędącego obywatelem polskim podejmuje Rektor. Decyzja Rektora jest ostateczna.
§ 10
Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne.
§ 11
1. Studia prowadzone w języku angielskim są odpłatne, z wyłączeniem studiów drugiego stopnia prowadzonych na kierunku biotechnologia.
2. Wysokość i zasady wnoszenia opłat za studia na dany rok akademicki oraz wysokość opłaty rekrutacyjnej określają odpowiednie przepisy wewnętrzne Uczelni.
3. Obsługę administracyjną postępowania rekrutacyjnego dla kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego oraz pielęgniarstwa - stopnia pierwszego zapewnia Centrum ds. Organizacji i Obsługi Studiów w Języku Angielskim.
§ 12
Uchwala wchodzi w życie z dniem uchwalenia.