Zakręceni na punkcie nauki

W naszej uczelni prężnie działa 85 Studenckich Kół Naukowych. Skupiają one pasjonatów nauki, którzy realizują własne projekty. Organizują i uczestniczą w konferencjach oraz seminariach, zdobywając doświadczenie i nowe umiejętności. 

Zespół LODZ SOLAR TEAM to twórcy pierwszego w Polsce bolidu solarnego, który jako pierwszy zespół z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w Bridgestone World Solar Challenge w Australii. We wrześniu 2018 roku wygrali 24-godzinny wyścig pojazdów elektrycznych napędzanych energią słoneczną iLumen European Solar Challenge. Rywalizowali z ponad 20 zespołami z całego świata.

Zespół IRON WARRIORS, którego członkami są pasjonaci z Koła Miłośników Motoryzacji stworzyli bolid Eco Arrow, którym na 1 litrze paliwa przejechali 837 km i tym samym ustanowili rekord Polski. Studenci PŁ planują przekroczyć granicę 1 000 km. W 2018 r. zespół Iron Warriors wygrał zawody SEM France 2018 i został najlepszą drużyną w kategorii Prototype Gasoline.

Studenci z grupy RAPTORS skonstruowali pierwszego łódzkiego łazika marsjańskiego, który m.in. Zwyciężył w European Rover Challenge oraz zajął 4. miejsce w University Rover Challenge 2018. Reprezentanci Koła zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów robotów mobilnych na świecie - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Studenci Wydziału Mechanicznego realizują projekt GUST i przygotowali turbinę wiatrową przystosowaną do adaptacji w terenie zurbanizowanym. Projekt wygrał już po raz trzeci międzynarodowy konkurs International Small Wind Turbine Contest 2018, organizowany przez NHL University of Applied Science.