Zakręceni na punkcie nauki

Na Politechnice działa 85 Studenckich Kół Naukowych. To doskonałe miejsca dla ludzi z pasją, dla studentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z określonej dziedziny, inicjować projekty, przygotowywać się do udziału w konkursach, a wynikami własnych badań dzielić się na różnego rodzaju imprezach naukowych.
Na szczególną uwagę zasługują ostatnie projekty naszych studentów:
 
Zespół KGHM LODZ SOLAR TEAM to twórcy pierwszego w Polsce bolidu solarnego, który jako pierwszy zespół z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w Bridgestone World Solar Challeng. W 2016 r. zespół zdobył 5 nagród podczas wyścigu pojazdów napędzanych energią słoneczną - Sasol Solar Challenge 2016 r., który odbył się w RPA.KGHM Lodz Solar Team tworzą studenci z kół: Miłośników Motoryzacji i Młodych Mikroelektroników.

 
Zespół IRON WARRIORS, którego członkami są pasjonaci z Koła Miłośników Motoryzacji stworzyli bolid Eco Arrow, którym na 1 litrze paliwa przejechali 837 km i tym samym ustanowili rekord Polski. Studenci PŁ planują przekroczyć granicę 1 000 km. Iron Warriors co roku startuje m.in. w konkursie Shell Eco Marathon. 

 
Studenci z grupy RAPTORS skonstruowali pierwszego łódzkiego łazika marsjańskiego, który m.in. pokonał 22 drużyny z całego świata i został zwycięzcą European Rover Challenge oraz zajął 5. miejsce w University Rover Challenge 2017. Reprezentanci Koła zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów robotów mobilnych na świecie - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 
Studenci z grupy HYPER LODZ TEAM stworzyli projekt kapsuły pasażerskiej do ultraszybkiego systemu transportu: począwszy od konstrukcji, przez napęd, aerodynamikę, po kompleksowe systemy bezpieczeństwa. Projekt został zgłoszony do konkursu Hyperloop Pod Competition ogłoszonego przez amerykańska firmę SpaceX i zakwalifikowany się do ścisłego grona finalistów.

 
Studenci Wydziału Mechanicznego realizują projekt GUST, którego celem jest stworzenie turbiny wiatrowej przystosowanej do adaptacji w terenie zurbanizowanym. Projekt został laureatem konkursu International Small Windturbine Contest 2016 rozgrywanego w Holandii.

 
Studenci z koła naukowego PROJEKTOWANIA KONSTRUKCJI STALOWYCH zakwalifikowali się do finału międzynarodowego konkursu mostów stalowych Brico 2016.

 
Studenci z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska przygotowali na konkurs Tekla Global BIM Awards 2016 projekt Bramy Miasta Łodzi i zwyciężyli w kategorii projekt studencki. 

Studenci informatyki Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki zostali laureatami 10. edycji konkursu ABB IT Challenge. Zespół został wyróżniony za stworzenie innowacyjnej aplikacji służącej aranżacji wnętrz. 

Drużyny PigeonFight i OnionMilk reprezentujące Politechnikę Łódzką znalazły się na podium w konkursie Microsoft Imagine Cup 2017 w kategorii Games.