Dlaczego warto studiować na Akademii Muzycznej w Łodzi?
-
ELASTYCZNY PROGRAM STUDIÓW
Akademia stosuje europejski system punktów ECTS ułatwiający uznawanie zaliczeń przedmiotów lub części studiów na innych uczelniach krajowych i zagranicznych.
Dzięki systemowi ECTS studenci tej samej specjalności zaliczają w toku nauki różne, samodzielnie wybrane przedmioty.
Studenci Akademii mają możliwość wyboru nie tylko przedmiotów kształcenia ogólnego, jak na innych uczelniach (np. filozofia, socjologia kultury, dodatkowy lektorat języka obcego), ale i zajęć praktycznych (np. kameralistyka, ilustracje muzyczne).
Uczelnia jest przygotowana do realizacji indywidualnego programu nauczania dla osób niepełnosprawnych.
Akademia zatrudnia wysokiej rangi specjalistów prowadzących mistrzowskie klasy gry na instrumentach oraz klasy kompozycji i rytmiki.
Wykłady z zakresu teorii muzyki prowadzą doświadczeni pedagodzy o znaczącym dorobku naukowym.
Dzięki dużej liczbie samodzielnych pracowników naukowych, w tym profesorów tytularnych, wydziały Uczelni posiadają uprawnienia do przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
Studenci Akademii biorą udział w życiu koncertowym Uczelni: w koncertach orkiestry symfonicznej i kameralnej, chóru oratoryjnego i kameralnego, big bandu, zespołów kameralnych, zespołów rytmiki oraz grupy tancerzy „Pracownia Fizyczna”.
Co roku Uczelnia przygotowuje przedstawienie operowe.
Poprzez równoległą naukę w Studium Pedagogicznym studenci zdobywają kwalifikacje pedagogiczne zgodne ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Dopełnieniem programu studiów są kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych artystów z kraju i zagranicy oraz seminaria, warsztaty i wykłady zmienne. W czasie wakacji Uczelnia organizuje Letnią Akademię Muzyki dla uczniów, studentów i absolwentów średnich szkół i uczelni muzycznych z Polski i zagranicy.
Program studiów wzbogacają ogólnopolskie konferencje naukowe oraz sesje naukowo-artystyczne. Rezultatem tej działalności są wydawane przez Akademię książki, nuty i płyty CD z interpretacjami pedagogów i studentów.
O wysokim poziomie kształcenia w Akademii świadczą nagrody studentów i absolwentów, zdobywane na wykonawczych i kompozytorskich konkursach w kraju i za granicą.
Akademia przyznaje studentom stypendia socjalne oraz stypendia dla osób niepełnosprawnych.
Studenci wyróżniający się w nauce otrzymują stypendia rektora dla najlepszych studentów.
Główną siedzibą Akademii jest 100-letni pałac o efektownym wystroju wnętrz. Mieszczą się w nim sale koncertowe, sale wykładowe i ćwiczeniowe dla studentów. Tutaj urzędują Władze Uczelni, znajdują się: administracja, bar, pracownia kserograficzna.
Uczelnia dysponuje własnym Domem Studenckim z 2- i 3-osobowymi pokojami mieszkalnymi, ćwiczeniówkami, pomieszczeniami kuchennymi i łazienkami o wysokim standardzie.
Wszystkie pokoje wyposażone są w szerokopasmowe łącze internetowe.
Dom Studencki przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Z Domem Studenckim połączony jest budynek nowej Sali Koncertowej Uczelni z bogatym zapleczem dydaktycznym i studyjnym. Sala jest przystosowana do koncertów symfonicznych, tanecznych i spektakli operowych. Została otwarta w październiku 2013 roku.
W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu przy ul. 1 Maja powstał Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. W Ośrodku, który jest połączeniem starej kamienicy i nowego budynku, znajdują się m.in.: biblioteka i fonoteka, studio nagrań i laboratorium dźwiękowe, sala kameralna, sale wykładowe i pracownie.
W styczniu 2013 r. została oddana do użytku odrestaurowana Sala Balowa – jedno z najbardziej okazałych wnętrz głównej siedziby Uczelni.
W grudniu 2015 r. zakończyła się kompletna rewitalizacja fasady Pałacu Karola Poznańskiego, przypałacowego parku oraz oranżerii usytuowanej na I piętrze budynku.
W kwietniu 2017 r. zostaną zakończone prace konserwatorsko-rewitalizacyjne we wnętrzach Pałacu Akademii, prowadzone w ramach projektu sfinansowanego z funduszy norweskich i funduszy EOG.
Dzięki funduszom norweskim Akademia współpracuje z Orkiestrą Kameralną z Telemarku, organizując wspólne koncerty i kursy mistrzowskie w Polsce i w Norwegii.
Łódź to rodzinne miasto Artura Rubinsteina, Aleksandra Tansmana, Maxa Factora i Juliana Tuwima.
Tutaj odbywają się: Festiwal Łódź Czterech Kultur, Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Piano Rubinstein Festival, Fashion-Philosophy Fashion Week Poland, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź Design Festival, Fotofestiwal, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier…
Ponad 30% powierzchni Łodzi stanowią tereny zielone: parki, ogród botaniczny i zoologiczny.
Położony w północnej części miasta Las Łagiewnicki to największy las miejski w Polsce.
W każdym roku akademickim studiuje w Łodzi 120 tysięcy młodych ludzi!
-
CO Z CZASEM WOLNYM OD NAUKI?
Ulgowe bilety dla studentów mają łódzkie teatry, muzea, galerie sztuki i filharmonia.
Off Piotrkowska, Bagdad Cafe, Szafa, Bajkonur, Wytwórnia – to miejsca nie do pominięcia w Łodzi!