Uchwała nr 2 z dnia 27 czerwca 2022 r. Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w sprawie: warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji, w tym prowadzonej w drodze elektronicznej na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na rok akademicki 2023/2024.
Na podstawie art. 70 oraz art. 31 ust. 2a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 574 ze zm.), oraz § 38 ust. 1 pkt. 17 Statutu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi uchwalonego na posiedzeniu Senatu w dniu 25 września 2019 r. (tekst jednolity obejmujący zmiany wprowadzone uchwałą nr 3 Senatu PWSFTviT z dnia 19 sierpnia 2021 r. z mocą obowiązującą od 1 października 2021 r.)
Senat Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi postanawia ustalić następujące warunki, tryb oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji, w tym prowadzonej w drodze elektronicznej na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na rok akademicki 2023/2024:
§ 1
1. Do odbywania studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (zwanej dalej Uczelnią) może zostać dopuszczona osoba, która spełni warunki rekrutacji ustalone przez Uczelnię oraz posiada:
3) świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
6. Kandydat powinien postępować zgodnie z informacjami zamieszczonymi w IRK i na stronie internetowej oraz bezwzględnie przestrzegać podanych terminów.
11. Podstawę przyjęcia na studia pierwszego lub jednolite studia magisterskie w Uczelni stanowi zdany egzamin maturalny oraz wynik egzaminu wstępnego przeprowadzonego w formie egzaminu konkursowego, sprawdzający uzdolnienia artystyczne oraz predyspozycje do podjęcia studiów.
§2
7. Cudzoziemcy rekrutujący się na studia poprzez ścieżkę polską postępują zgodnie z procedurą określoną w niniejszej uchwale.
12. Kandydat, który nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowił pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej i nie działa za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany wskazać w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do doręczeń, chyba że doręczenie następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
§3
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 15 września 2023 r.
Egzamin wstępny dla kandydatów sprawdza zdolność kandydatów do zawodu reżysera filmowego i telewizyjnego w wielu aspektach twórczych i osobowościowych. Bada przede wszystkim kreatywność kandydatów, umiejętność obserwacji i interpretacji rzeczywistości, zdolności przenoszenia własnych pomysłów na zapis filmowy, fotograficzny, scenariuszowy. Sprawdza wyobraźnię, erudycję, jak również umiejętność współpracy z aktorem. Jest to bardzo wszechstronny egzamin, który z bardzo wielu kandydatów wybiera najciekawszych młodych twórców rokujących nadzieje na ciekawy rozwój w Uczelni i poza nią.
Egzamin obejmuje:
Etap pierwszy:
Preselekcja teczek kandydatów przesłanych drogą elektroniczną, która decyduje o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do dalszego egzaminu (bez udziału kandydata).
Etap drugi:
Egzamin ustny niepunktowany – pytania dotyczące złożonej teczki prac artystycznych oraz wiedzy ogólnej kandydata (kandydatki). O zakwalifikowaniu do trzeciego etapu decyduje Komisja na podstawie pozytywnej oceny predyspozycji kandydata (kandydatki) oraz jego prac.
Etap trzeci:
Egzamin praktyczny
Etap trzeci jest punktowany, oddzielnie dla każdego zadania. O zakwalifikowaniu się do etapu czwartego decyduje Komisja na podstawie wyników uzyskanych przez kandydata podczas wykonywania zadań z etapu trzeciego.
Etap czwarty:
EGZAMIN KOŃCOWY KONKURSOWY
Etap czwarty jest punktowany, oddzielnie dla każdego zadania.
O przyjęciu na studia decyduje suma punktów uzyskanych przez kandydata (kandydatkę) w czwartym etapie oraz określony przez Uczelnię limit miejsc na I rok studiów.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 15 września 2023 r.
Egzamin wstępny dla kandydatów na studia scenariopisarskie ma na celu sprawdzenie dramaturgicznych i narracyjnych predyspozycji kandydata. Egzamin składa się z dwóch etapów. Kandydat powinien wykazać się minimalnym dorobkiem literackim, który zaświadczy, iż posiada on podstawowe umiejętności budowania postaci, rozwijania akcji, konstruowania opowiadania, wyczucie stylu i gatunku, umiejętności wyrażania postaci poprzez dialog.
Etap pierwszy obejmuje:
Uwaga:
Wszystkie teksty muszą być złożone w czterech egzemplarzach oraz na płycie CD.
Etap pierwszy nie jest punktowany.
O zakwalifikowaniu do etapu drugiego na podstawie preselekcji teczek kandydatów Komisja decyduje o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do dalszego etapu.
Etap drugi obejmuje:
Etap drugi jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje suma punktów oraz określony przez Uczelnię limit miejsc na I rok studiów.
c) scenariopisarstwo studia II stopnia (stacjonarne, 2-letnie).
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 29 września 2023 r.
Egzamin wstępny na studia drugiego stopnia ma przede wszystkim określić czy prezentowany przez kandydatów dorobek scenariopisarski jest pod względem artystycznym i warsztatowym porównywalny z tym, który prezentują osoby, które ukończyły studia scenariopisarskie pierwszego stopnia.
Etap pierwszy obejmuje:
Uwaga:
Wszystkie teksty muszą być złożone w czterech egzemplarzach oraz na płycie CD.
Etap pierwszy nie jest punktowany.
O zakwalifikowaniu do etapu drugiego na podstawie preselekcji teczek kandydatów Komisja decyduje o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do dalszego etapu.
Etap drugi obejmuje:
Etap drugi jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje suma punktów oraz określony przez Uczelnię limit miejsc na I rok studiów.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 15 września 2023 r.
Studia w specjalności montaż filmowy mają na celu wykształcenie montażystów, którzy zdobędą wiedzę i umiejętności do podjęcia pracy przy postprodukcji filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, jak i we wszystkich innych obszarach komunikacji wizualnej. Program studiów montażowych jest ściśle wpisany w nauczanie reżyserii i łączy w sobie wiedzę o kulturze i szeroko rozumianą wiedzę o wszelkich aspektach powstawania utworu filmowego z praktyczną realizacją prac filmowych.
Celem egzaminu wstępnego na jednolite studia magisterskie jest poznanie i ocena predyspozycji zawodowych oraz artystycznych kandydata. Egzamin składa się z dwóch etapów.
Etap pierwszy obejmuje:
Kandydat składa teczkę z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej – kandydat wypełnia formularz on-line oraz podaje linki do prac filmowych i innych prac zamieszczonych w Internecie.
Etap pierwszy nie jest punktowany. O zakwalifikowaniu do drugiego etapu egzaminu wstępnego decyduje Komisja na podstawie preselekcji teczek kandydatów przesłanych drogą elektroniczną.
Etap drugi (egzamin konkursowy) obejmuje:
Etap drugi jest punktowany.
Kandydaci mogą zostać poproszeni o wykonanie przed rozmową krótkich testów, zadań lub zapoznanie się z materiałami (fragmenty filmów, fotografie, dzieła plastyczne, teksty literackie).
Etap drugi jest punktowany. O zakwalifikowaniu do trzeciego etapu decyduje najwyższa uzyskana łączna liczba punktów przyznana na podstawie oceny każdego z zadań. Punkty uzyskane na etapie drugim przechodzą do etapu trzeciego.
Etap trzeci EGZAMIN KONKURSOWY obejmuje:
Etap trzeci jest punktowany. Oceny dokonują członkowie pięcioosobowej Komisji. O przyjęciu na studia decyduje najwyższa łączna suma punktów uzyskanych przez kandydatów w II i III etapie egzaminu wstępnego, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 15 września 2023 r.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu wstępnego jest złożenie wymaganych dokumentów oraz teczki twórczości własnej kandydata.
Teczka ta powinna zawierać: prace filmowe do 6 minut (do 1 GB), prace fotograficzne do 30 sztuk (1 plik Pdf do 100 MB), prace plastyczne (o ile kandydat takie prace posiada) oraz 1-minutową autoprezentację w postaci nagrania video zawierającą swobodna w treści wypowiedź o sobie (1 GB).
Egzamin składa się z trzech etapów, z których dwa pierwsze są eliminacyjne, trzeci jest egzaminem konkursowym.
Etap pierwszy obejmuje:
Etap pierwszy jest punktowany. O zakwalifikowaniu do drugiego etapu decyduje najwyższa uzyskana liczba punktów przyznana na podstawie oceny prac kandydata.
Etap drugi obejmuje:
Etap drugi jest punktowany oddzielnie dla każdego zadania.
O zakwalifikowaniu do trzeciego etapu decyduje najwyższa uzyskana łączna liczba punktów przyznana na podstawie oceny każdego z zadań.
Etap trzeci (EGZAMIN KONKURSOWY) obejmuje:
Etap trzeci jest punktowany, oddzielnie dla każdego zadania.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa łączna suma punktów uzyskanych przez kandydatów za pierwszy, drugi i trzeci etap na egzaminie wstępnym, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 15 września 2023 r.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu wstępnego jest złożenie wymaganych dokumentów.
W dniu przystąpienia do egzaminu kandydat składa w dziekanacie teczkę twórczości własnej.
Teczka ta powinna zawierać: własne prace plastyczne (ewentualnie filmowe i fotograficzne).
Egzamin wstępny ma na celu sprawdzenie czy kandydat posiada wyobraźnię kreacyjno-filmową, uzdolnienia plastyczne i techniczne oraz wiedzę ogólną o zjawiskach w dziedzinie kultury.
Etap pierwszy (eliminacyjny) obejmuje:
Etap pierwszy jest punktowany.
O zakwalifikowaniu do drugiego etapu decyduje Komisja na podstawie wyników uzyskanych z przez kandydata w pierwszym etapie.
Etap drugi (konkursowy) obejmuje:
Etap drugi jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa łączna suma punktów uzyskanych przez kandydatów za pierwszy i drugi etap na egzaminie wstępnym, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 marca – 15 września 2023 r.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu wstępnego jest złożenie wymaganych dokumentów. W dniu przystąpienia do egzaminu kandydat przedstawia teczkę twórczości własnej (zawierającą do 10-15 prac fotograficznych w formacie wystawienniczym) oraz wykonane zadania fotograficzne. Tematy zadań fotograficznych zostaną podane na stronie internetowej Uczelni w zakładce Rekrutacja.
Egzamin wstępny składa się z dwóch etapów, z których pierwszy jest etapem eliminacyjnym, natomiast drugi jest egzaminem konkursowym.
Etap pierwszy (eliminacyjny) obejmuje:
Etap pierwszy nie jest punktowany.
Na podstawie preselekcji teczek kandydatów Komisja decyduje o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do dalszego etapu.
Etap drugi (konkursowy) obejmuje:
· rozmowę dotyczącą podstawowych zagadnień z zakresu techniki i technologii fotograficznej,
Etap drugi jest punktowany, oddzielnie dla każdego zadania.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydatów w czasie egzaminu konkursowego, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
h) fotografia studia II stopnia (niestacjonarne, 2-letnie):
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 29 września 2023 r.
Studia II stopnia skierowane są do osób, które posiadają co najmniej dyplom studiów I stopnia i zajmują się lub mają w planach zawodowych pracę w szeroko pojętych formach multimedialnych, opartych na podstawach fotografii zaawansowanej.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu wstępnego jest złożenie wymaganych dokumentów. W dniu przystąpienia do egzaminu kandydat przedstawia teczkę twórczości własnej, zawierającą:
W postępowania kwalifikacyjnego kandydaci wykazują się znajomością współczesnych zjawisk artystycznych, kulturalnych i podstawowych zagadnień z zakresu techniki i technologii fotograficznej oraz dokonują omówienia i obrony prezentowanych prac.
Egzamin jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydatów w czasie egzaminu, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 10 lipca 2023 r.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest złożenie wymaganych dokumentów przez system IRK.
Kandydat przystępujący do egzaminu powinien posiadać predyspozycje niezbędne do pracy w zawodzie: twórczą wyobraźnię, wrażliwość, osobowość i odporność psychiczną, prawidłową wymowę, dobry słuch, muzykalność, odpowiedni głos, poczucie rytmu, ponadprzeciętną sprawność fizyczną. Ponadto kandydat powinien wykazywać zainteresowanie zagadnieniami szeroko rozumianej kultury i sztuki.
Do egzaminu wstępnego kandydat zobowiązany jest wybrać i przygotować następujący repertuar:
UWAGA: umownie do klasyki zalicza się utwory napisane przed II Wojną Światową, do współczesnych napisane od tego okresu do dzisiaj. Wymagana jest znajomość całego dzieła literackiego, z którego dokonano wyboru monologu lub fragmentu prozy;
UWAGA: umownie do klasyki zalicza się utwory napisane przed II Wojną Światową, do współczesnych napisane od tego okresu do dzisiaj. Dozwolony jest akompaniament własny, osoby towarzyszącej lub podkład muzyczny na płycie CD lub pendrive w formacie mp.3
Etap pierwszy (selekcyjny) obejmuje:
Etap pierwszy nie jest punktowany.
Po przeprowadzeniu I etapu Komisja decyduje o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kandydatów do dalszego etapu.
Etap drugi (egzamin konkursowy) obejmuje:
Etap drugi jest punktowany.
O zakwalifikowaniu do trzeciego etapu decyduje najwyższa uzyskana łączna liczba punktów przyznana na podstawie oceny każdego z zadań.
Etap trzeci (egzamin konkursowy) obejmuje:
· |
elementarne zadania aktorskie, |
|
· zadania aktorskie przed kamerą, |
||
· |
rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą problemów życia kulturalnego w Polsce |
|
|
i na świecie oraz znajomość literatury w tym utworów dramatu klasycznego i |
|
|
współczesnego (polskich i zagranicznych), |
Etap trzeci jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydatów w III etapie, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 29 września 2023 r.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu wstępnego jest złożenie wymaganych dokumentów przez system IRK:
Egzamin wstępny to rozmowa kwalifikacyjna pozwalająca poznać wiedzę i zainteresowania kandydata. Obejmuje ona pytania z poniższych zakresów:
Egzamin wstępny na studia stacjonarne składa się z dwóch etapów, podczas których przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem.
W pierwszym etapie kandydat otrzymuje pytania z zakresu wiedzy o mediach i sztuce oraz wiedzy z podstaw ekonomii i przedsiębiorczości.
Etap pierwszy jest punktowany. O zakwalifikowaniu do drugiego etapu decyduje Komisja na podstawie wyników uzyskanych przez kandydata w pierwszym etapie.
Etap drugi obejmuję rozmowę kwalifikacyjną sprawdzającą predyspozycję kandydata na studia i do zawodu z uwagi na specyfikę pracy w filmie i telewizji.
Etap drugi jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydatów w czasie pierwszego i drugiego etapu, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
Egzamin na studia niestacjonarne jest jednoetapowy i obejmuje trzy zakresy zagadnień wskazanych powyżej.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydatów, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia – 29 września 2023 r.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu wstępnego jest złożenie wymaganych dokumentów przez system IRK:
Egzamin przeprowadzany jest w formie ustnej. Podczas egzaminu zostaną sprawdzone wiedza, umiejętności i kompetencje kandydatów i kandydatek. Powinni oni:
Egzamin jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydatów i kandydatki podczas egzaminu ustnego umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów II-go stopnia w roku akademickim 2023/2024.
Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej
Zarządzanie Cyfrową Postprodukcją Filmową
Międzynarodowe Studia Podyplomowe dla Producentów Kreatywnych
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 czerwca – 29 września 2023 r.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu wstępnego jest złożenie wymaganych dokumentów przez system IRK:
2. esej opisujący motywację kandydata do podjęcia studiów, który jest jednym z elementów wersji elektronicznej formularza – życiorysu kandydata
Egzamin ma formę rozmowy kwalifikacyjnej dotyczącej filmu, telewizji, teatru, literatury, muzyki, plastyki, wydarzeń społeczno-kulturalnych w Polsce i na świecie. Ponadto obejmie problematykę nowych mediów, technologii cyfrowych, Internetu, a także elementy wiedzy menedżerskiej oraz zarządzania projektami.
Egzamin jest punktowany.
O przyjęciu na studia decyduje najwyższa suma punktów uzyskanych przez kandydatów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, umożliwiająca zakwalifikowanie się do limitu miejsc określonego uchwałą Senatu w sprawie limitu miejsc na I rok studiów w roku akademickim 2022/2023.
§ 4.
Z uwagi na konkursowy charakter postępowania rekrutacyjnego na studia Uczelnia nie przewiduje przeprowadzania rekrutacji uzupełniającej dla osób, które ubiegały się o przyjęcie na studia pierwszego, drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na danym kierunku studiów na rok akademicki, na który jest przeprowadzana rekrutacja, oraz których wynik egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów został podwyższony w wyniku weryfikacji sumy punktów lub odwołania, o których mowa w art. 44zzz ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
§5.
§6.
Uczelnia prowadzi rekrutację w roku akademickim 2023/2024 na podstawie przeprowadzonego procesu potwierdzania efektów uczenia się.
Warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest:
O przyjęciu na studia decyduje najlepszy wynik uzyskany przez kandydata w procesie potwierdzenia efektów uczenia się oraz określony przez Uczelnię limit miejsc na I rok studiów.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: 1 maja – 15 września 2023 r.
§7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Senatu
PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi
dr hab. Milenia Fiedler