Studia na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Program kształcenia na kierunku Analityka medyczna to zbiór zagadnień reprezentujących nauki medyczne, nauki o zdrowiu, nauki biologiczne i chemiczne oraz nauki o kulturze fizycznej. Zdecydowana większość zajęć posiada charakter praktyczny, ponieważ studia przygotować mają do poruszania się po przestrzeni medycyny laboratoryjnej. Oznacza to, że najistotniejszym założeniem programu jest nabycie przez studentów umiejętności między innymi w zakresie wykonywania i wykorzystywania badań laboratoryjnych do opisu stanu zdrowia, planowania i przeprowadzania laboratoryjnej strategii diagnostycznej, czy kierowania zespołem medycznym w laboratorium diagnostycznym.
Absolwenci studiów na kierunku Analityka medyczna, na mocy uchwały Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, uzyskują prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Oznacza to, że ich praca i prawidłowo wykonywane obowiązki mają kluczowe znaczenie nie tylko w profilaktyce, ale przede wszystkim w diagnozowaniu chorób, opracowywaniu spersonalizowanej terapii, jak również w monitorowaniu leczenia pacjenta.
Analityka medyczna główne przedmioty:
Analityka medyczna to kierunek kształcenia, który skierowany jest do konkretnych kandydatów. Należy lubić chemię i biologię, posiadać analityczny umysł, interesować się funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Czy jest to kierunek łatwy? Na pewno nie należy do najprostszych, ale zdecydowanie do najistotniejszych w kontekście leczenia pacjenta. Gdzie studiować? Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, gdzie prowadzony jest na jednolitych studiach magisterskich, wyłącznie w trybie stacjonarnym.
Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy, będącej połączeniem nauk medycznych, biologicznych, biochemicznych i społecznych, z naciskiem położonym na zagadnienia medycyny laboratoryjnej. Kształcenie przygotowuje do profesjonalnej diagnostyki laboratoryjnej w zakresie chemii i biochemii klinicznej, hematologii laboratoryjnej, analityki ogólnej, cytologii klinicznej, czy biologii molekularnej. Studenci uczą się pobierać i przygotowywać materiał do badań, stosować laboratoryjne algorytmy postępowania diagnostycznego w różnych stanach klinicznych, wykonywać badania laboratoryjne przy użyciu technik zautomatyzowanych i metod manualnych, autoryzować i interpretować wyniki badań.
Studia na kierunku Analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi prowadzone są w specjalnych modułach. Są to: Nauki biologiczno- medyczne, Nauki chemiczne i elementy statystyki, Nauki behawioralne i społeczne, Nauki kliniczne oraz prawne i organizacyjne aspekty medycyny laboratoryjnej, Naukowe i praktyczne aspekty medycyny laboratoryjnej, Naukowe aspekty praktyki diagnostycznej, Metodologia badań naukowych. W programie nauczania znajdują się między innymi takie przedmioty jak: anatomia, biofizyka medyczna, histologia, chemia analityczna, higiena i epidemiologia, immunologia, systemy jakości i akredytacja laboratoriów, statystyka medyczna, toksykologia, diagnostyka izotopowa, hematologia laboratoryjna, patomorfologia.
Sprawdź
Uniwersytet Medyczny w Łodzi kierunki studiów
Uniwersytet Medyczny w Łodzi rekrutacja
Studia na kierunku Analityka medyczna prowadzą przede wszystkim do pełnienia obowiązków diagnosty laboratoryjnego. Czym dokładnie się on zajmuje? Jego najważniejszym zadaniem jest badanie materiału biologicznego, zatem ma ogromny wpływ na proces leczenia. A gdzie znajdą zatrudnienie absolwenci? Osoby, które ukończyły omawiany przez nas kierunek będą mogli pracować w medycznych laboratoriach diagnostycznych, zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, instytutach naukowo- badawczych, ośrodkach badawczo- rozwojowych, jednostkach kontrolno- pomiarowych, laboratoriach kontroli i badania żywności, laboratoriach ochrony środowiska, laboratoriach higieny ogólnej.
Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że studia medyczne należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Na szczęście, nie brakuje chętnych do nauki. A czy można znaleźć w centralnej Polsce odpowiednie miejsce do zdobywania wiedzy? Oczywiście, że tak. A jakie ma Uniwersytet Medyczny w Łodzi opinie? Agata, studentka Analityki medycznej mówi:
„UMED to uczelnia, o której można mówić długo. Lista wspaniałych absolwentów, fantastyczni wykładowcy… Trzeba tutaj studiować, żeby zrozumieć jak wielka to uczelnia.”
STUDIA W ŁODZI - ważne informacje
ANALITYKA MEDYCZNA - ważne informacje