Być może nie wszyscy wiedzą, ale kierunek kształcenia o nazwie Niemcoznawstwo nie dotyczy wyłącznie naszych zachodnich sąsiadów. Dzięki nauce można poznać wszystkie kraje niemieckojęzyczne, a więc również Austrię i Szwajcarię. Wszystkie dyscypliny o takim charakterze zdają się być pewną podróżą, a jak wiemy wymienione państwa mają wiele do zaoferowania pod wieloma względami, począwszy od architektury, na kuchnia kończąc. Z czym mogą kojarzyć nam się kraje niemieckojęzyczne? Ktoś wymieni słynnych kompozytorów, takich jak Mozart, Beethoven czy Wagner. Ktoś wspomni o twórcach filmowych, takich jak Lang albo Herzog. Jeszcze ktoś zaproponuje malarzy, filozofów, literatów… słowem, przykłady można mnożyć bez końca. Czy tylko dlatego warto zwrócić uwagę na ten kierunek? Warto o nim pomyśleć ze względu na gospodarkę i wpływ, jaki mają wymienione państwa nie tylko na obszar Europy, ale i całego świata. Brzmi ciekawie? Jeśli tak, to należy wybrać Niemcoznawstwo. A w której uczelni? Na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie prowadzone jest na studiach pierwszego stopnia.
Zakłada on przekazanie podstawowej wiedzy o kulturze, historii, szczególnie historii współczesnej krajów niemieckiego obszaru językowego, jak również rozwinięcie umiejętności interkulturowych. Niemcoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim to także umiejętności krytycznego myślenia, wiązania ze sobą faktów oraz wyciągania wniosków z posiadanych danych. Kierunek prowadzony jest wyłącznie na studiach stacjonarnych.
Na pewno wiele osób zastanawia się jakie różnice zachodzą pomiędzy takimi kierunkami jak Niemcoznawstwo i Germanistyka? Niemcoznawstwo to dziedzina dla tych, którzy chcą nie tylko nauczyć się posługiwać językiem niemieckim na wysokim poziomie, ale także chcą pozyskać obszerną wiedzę z zakresu zjawisk kulturowych, w tym filozofii i sztuki oraz historii. Kraje niemieckojęzyczne należą do najbogatszych oraz najbardziej wpływowych, zatem poznanie zagadnień z nimi związanych może być podstawą interesującej drogi zawodowej. Absolwenci omawianego przez nas kierunku znajdą zatrudnienie w placówkach kulturalnych i oświatowych, placówkach dyplomatycznych, biurach promocyjno-reklamowych, firmach Public Relations, polskich i zagranicznych mediach tradycyjnych i internetowych, instytucjach związanych ze współpracą międzynarodową.
Studia w Łodzi to zagadnienie, o którym można długo dyskutować, a miejsca do zdobycia umiejętności wymieniać niemal bez końca. Dlatego niektórzy kandydaci na studia mogą poczuć się zagubieni i zdezorientowani i podjęcie decyzji o wyborze uczelni stanie się twardym orzechem do zgryzienia. Co robić? Po pierwsze, zdecydować się na kierunek kształcenia. Jeśli takowy został wybrany i padło na Niemcoznawstwo, to warto prześwietlić szkołę wyższą, która w swojej ofercie dydaktycznej przedstawia obraną przez nas dziedzinę.
Robert, student Niemcoznawstwa mówi:
„Uniwersytet Łódzki to prestiżowa uczelnia i jedna z najlepszych w naszym kraju. Studia tutaj dają gwarancję ciekawej przyszłości zawodowej, a podstawą tego są interesujące kierunki kształcenia.”