Previous Frame

NIE PRZEGAP W ŁODZI

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej charakterystycznymi obiektami dla Łodzi są stare fabryki z czerwonej cegły, pałace i wille fabrykanckie. Te najczęściej oglądane przez turystów znajdują się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, na terenie dawnego imperium I. K. Poznańskiego oraz w obrębie Księżego Młyna. Oto kilka miejsc i szlaków, od których warto zacząć swoją przygodę z naszym miastem.
 
Ulica Piotrkowska
Nasz subiektywny przegląd najciekawszych miejsc w Łodzi zaczniemy od ul. Piotrkowskiej. Ta sławna ulica od samego początku stanowiła oś centralną, wokół której rozbudowywała się Łódź, a jej rozwój nadał obecny kształt centrum miasta. Można tu zobaczyć galerię pomników, m.in. Trzech Fabrykantów, Ławeczkę Tuwima, czy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – 12 859 kostek z wygrawerowanymi nazwiskami.
 
Zwiedzając „Pietrynę” koniecznie trzeba się przyjrzeć fasadom pięknych kamienic łączących motywy historyczne, klasyczne, czy modernistyczne. Po spacerze najlepiej zajrzeć do jednej z wielu restauracji, kawiarni, któregoś z pubów, a w sezonie wiosenno-letnim usiąść w ogródku, by w spokoju popatrzeć na miasto. Koniecznie trzeba zajrzeć na podwórko dawnej fabryki Ramischa - OFF Piotrkowska, skupiające muzyków, artystów, designerów, animatorów kultury, projektantów mody i innych twórców szeroko pojętej kultury offowej. To miejsce w szczególności upodobali sobie studiujący w Łodzi.
 
 
 
łódź akademicka
 
 
 
Manufaktura
To znane centrum kultury, rozrywki i handlu. Unikatowy na skalę europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na 20 ha znajduje się m.in. rynek z kolorowymi fontannami – miejsce, gdzie odbywają się festyny, koncerty i imprezy plenerowe, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, restauracje, ponad 300 sklepów, dyskoteki, kręgielnia, ściana wspinaczkowa i multikino.

 

 
 
otouczelnie.pl łódź akademicka
 

 

 

Księży Młyn
To rozległa dzielnica, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX wieku Karol W. Scheibler – jeden z największych łódzkich fabrykantów, wybudował - na wzór angielskich osad przemysłowych - zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście.
 
Na Księży Młyn składają się planowo rozmieszczone i jednolite architektonicznie budynki fabryczne, osiedle mieszkaniowe, rezydencje właścicieli i wille dyrektorskie z ogrodami, a także ulice i bocznice kolejowe, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia i klub fabryczny. Dziś to miejsce, gdzie realizowane są liczne inwestycje.
 
Wśród nich warto wymienić choćby odnowę na potrzeby Muzeum Sztuki pałacu Herbsta, prace związane z utworzeniem Instytutu Designu Akademii Sztuk Pięknych, czy choćby udostępnianie kolejnych lokali na potrzeby pracowni artystycznych. W planach jest dalsza rewitalizacja Księżego Młyna, która ma zmienić to miejsce w zieloną, przyjazną przestrzeń, podkreślając industrialne dziedzictwie Łodzi.

 

 

 

ŁÓDŹ AKADEMICKA
 

 

 

Nowe Centrum Łodzi
Fabryczne kominy nad miastem nie dymią od lat. Dziś Łódź buduje swój nowoczesny wizerunek. Przykładem może być największy projekt rewitalizacyjny w Europie, czyli budowa Nowego Centrum Łodzi. Ten śmiały plan będzie urbanistycznym wehikułem czasu, w którym historia i nowoczesność przenikają się, tworząc jednolitą substancję miejską – ikonę na kulturalnej i inwestycyjnej mapie Europy.
 
Na Nowe Centrum Łodzi składać się będą trzy strefy. Pierwsza - z nowym, podziemnym dworcem Łódź Fabryczna połączonym z infrastrukturą komunikacyjną miasta. Nad dworcem stworzony będzie rynek, łączący NCŁ z ulicą Piotrkowską. Dominantami przestrzennymi staną się wyjątkowe obiekty: Brama Miasta, budynki zrewitalizowanej elektrociepłowni EC-1 oraz Centrum Kongresowe, które będą otoczone obiektami Specjalnej Strefy Kultury. W drugiej strefie będą realizowane przedsięwzięcia komercyjne, natomiast strefa trzecia stanowi obszar gęstej zabudowy historycznej z przełomu XIX i XX wieku, wymagający modernizacji.

 

 

 
ŁÓDŹ AKADEMICKA
 

 

 

Łódź filmowa
Aleja gwiazd przy ul. Piotrkowskiej, łódzka Szkoła Filmowa, która od ponad 60 lat kształci kolejne pokolenia największych twórców polskiego i światowego kina oraz jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii - to tylko kilka powodów, dla których warto poznać filmową stolicę Polski.
 
Od lat w naszym mieście odbywa się wiele festiwali filmowych. Postindustrialny krajobraz Łodzi i liczne pałace fabrykantów nie raz były inspiracją dla producentów filmowych, stając się plenerem dla blisko 200 filmów i seriali. Tu kręcono m.in. „Zakazane piosenki” (pierwszy polski film powojenny), „Kingsajz”, „Aleję gówniarzy”, „Ediego” czy popularny serial sensacyjny „Stawka większa niż życie”. W wielu filmach Łódź zagrała samą siebie – jak w „Ziemi obiecanej” czy serialu „Daleko od szosy”, ale na potrzeby filmu stawała się także Warszawą, Gdańskiem, Monachium, czy nawet Stambułem.
 
Miłośników animacji zachęcamy do odwiedzenia studia Se-Ma-For, które dwukrotnie w swej historii otrzymało najwyższe wyróżnienie w świecie filmu – Oscara. W Łodzi powstawały bajki, które dzisiaj uznawane są za kultowe, np. „Miś uszatek”, czy „Przygody Misia Colargola”. Tajniki pracy nad nimi i wieloma innymi produkcjami można zgłębić na wystawie w Muzeum Bajki.
Reymontowska Łódź dawno już przeszła do historii. Dziś ziemia obiecana przemysłu włókienniczego staje się ziemią obiecaną przemysłów kreatywnych.

 

 
 
akademicka łódź
 

 

 

Łódź modowa
Jeszcze niedawno Łódź była postrzegana wyłącznie jako miasto fabryk i przemysłu włókienniczego. Teraz zmienia oblicze - rozkwita jako centrum mody, designu, przemysłów kreatywnych i nowoczesnych technologii.
 
Za tą metamorfozą stoją łodzianie z wiedzą, pasją i ideami, z unikatowymi pomysłami, gotowi na nowe wyzwania. To dzięki nim każdego roku w Łodzi odbywają się najważniejsze w kraju wydarzenia poświęcone modzie, takie jak: FashionPhilosophy Fashion Week Poland, czy Złota Nitka. Prezentują one młodych twórców i nowe trendy oraz stwarzają pole do dyskusji na temat współczesnej mody.
 
Wydarzenia te dają także możliwość bezpośredniej konfrontacji indywidualnych dokonań artystycznych z konkretnym odbiorcą. Skupienie i integracja, tak różnorodnych w odsłonach, ale spójnych w tematyce, międzynarodowych modowych imprez w jednym mieście, czyni z Łodzi wyjątkowe miejsce zarówno na mapie kraju jak i świata. Miasto wspiera i patronuje imprezom promującym polską modę.

 

 

 
łódź akademicka
 

 

 

Bogata historia włókiennictwa stała się inspiracją do budowy Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych, tworzenia klastra branży tekstylno-odzieżowej, czy zorganizowania Targów Technicznych Wyrobów Włókienniczych. Jest także natchnieniem dla designerów i artystów różnych branż. Pobudza wyobraźnię studentów i absolwentów łódzkich uczelni artystycznych oraz przyciąga znanych projektantów.
 
To właśnie w Łodzi znajdują się najważniejsze uczelnie wyższe w Łodzi kształcące projektantów i technologów ubioru – Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego z jedyną w Polsce Katedrą Ubioru, a także Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej.
Moda to przestrzeń, która od wielu lat jest wizytówką naszego miasta, a Łódź to przecież modny kierunek!
 
Więcej o atrakcjach turystycznych Łodzi znajdziesz na: www.turystyczna.lodz.pl
 
 
 
Monika Paluch