Previous Frame

JAK SPĘDZAĆ CZAS POZA UCZELNIĄ?

Muzea
Łódź kusi także bogatą ofertą kulturalną. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się łódzkie muzea. Eklektyczny pałac I. K. Poznańskiego, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi, to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują reprezentacyjne wnętrza (m.in. sala balowa i jadalnia), a także stała wystawa „Panteon Wielkich Łodzian”, która w ciekawy sposób przybliża sylwetki znanych osób związanych z miastem: Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Aleksandra Tansmama, czy Artura Rubinsteina.
Jednym z najbardziej nietypowych muzeów w Łodzi jest Muzeum Kanału „Dętka”. Ukryte pod placem Wolności stanowi fragment podziemnej sieci kanalizacyjnej zaprojektowanej na początku XX wieku przez angielskiego inżyniera Williama Lindleya.
 
ms2 – Oddział Muzeum Sztuki, szczyci się jedną z najbogatszych w Europie kolekcją sztuki współczesnej. Sercem zbiorów jest międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Stanowi ona fenomen na skalę światową – została bowiem zainicjowana przez samych artystów i stworzona dzięki ich darom.
Muzeum Kinematografii gromadzi eksponaty związane z historią polskiej kinematografii. W ekspozycji stałej prezentowane są rzadkie urządzenia techniki filmowej. Wystawy czasowe poświęcane są historii filmu, współczesnym polskim superprodukcjom, jak również polskiej fotografii i sztuce mediów.
 
O tradycjach włókienniczej Łodzi przypomina Centralne Muzeum Włókiennictwa. W kompleksie klasycystycznych budynków, w którym znajdowała się pierwsza w Łodzi mechaniczna przędzalnia, można oglądać narzędzia, maszyny włókiennicze, tkaniny historyczne i współczesne oraz ubiory. Muzeum jest organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny Artystycznej. Przy muzeum znajduje się również Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej prezentujący przykłady zabudowy miasta z początku XIX w.
 

łódż akademicka ms2

 

 

Teatry
W Łodzi w wielu miejscach można obcować ze sztuką teatralną. W mieście działa aż 18 teatrów, oferujących bogaty i niezwykle różnorodny repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Teatr Wielki to drugi pod względem wielkości gmach operowy w kraju i jeden z największych w Europie (ponad 1300 miejsc na widowni). Od 1968 roku Teatr Wielki jest organizatorem międzynarodowego festiwalu - Łódzkie Spotkania Baletowe. Odbywające się co dwa lata spotkania, zgodnie ze swoim artystycznym założeniem, są miejscem konfrontacji aktualnych trendów w światowej sztuce baletowej i najważniejszych osiągnięć we współczesnej choreografii.
 
Z kolei Teatr Muzyczny jest najstarszą sceną muzyczną w Łodzi. W 2010 roku świętował 65-lecie działalności. Na repertuar Teatru Muzycznego zawsze składały się wielkie dzieła klasyki operetkowej, komedie muzyczne, a także klasyczne musicale.
 
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi – to najstarszy łódzki teatr, kontynuator tradycji pierwszej stałej sceny w mieście uruchomionej w 1888 z inicjatywy Ł. Kościeleckiego przy ul. Piotrkowskiej. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, już od ponad 60 lat na dwóch scenach wystawia sztuki, w których każdy znajdzie coś dla siebie: od spektakli dla dzieci, przez komedie, po klasykę. Ciekawy repertuar znajdziesz również w Teatrze Powszechnym, który od 1994 roku jest organizatorem Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (do 2003 r. Festiwal Sztuk Przyjemnych) - jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.
Wykaz wszystkich teatrów znajdziesz na: www.uml.lodz.pl/kultura/teatry

 

 

łódż akademicka filmówka

 

 

Kina, domy i instytucje kultury
Na seans filmowy warto zajrzeć do multipleksów w centrum miasta lub też jednego z kin studyjnych. W Łodzi działa też kilkanaście domów kultury, które koncentrują się na aktywizacji łodzian w obszarach związanych z kulturą i sztuką.
 
Wszyscy zainteresowani wielokulturowym dziedzictwem Łodzi powinni zapoznać się z ofertą Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. To instytucja powstała w 2010 roku, której celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na rozwój miasta.
 
Jedną z najnowszych instytucji kultury działających w Łodzi jest Fabryka Sztuki. To miejska instytucja usytuowana na terenie XIX-wiecznych fabryk na Księżym Młynie. Działania Fabryki Sztuki koncentrują się wokół edukacji kulturalnej i artystycznej, teatru, sztuk wizualnych oraz muzyki. Fabryka realizuje cykliczne, autorskie projekty edukacyjne i artystyczne. Organizuje wykłady i spotkania z artystami oraz czołowymi ekspertami w dziedzinie kultury i sztuki, seminaria, warsztaty, spektakle, koncerty, wystawy i projekcje.
 

 

 

łódź akademicka filmówka

 

 

Restauracje
Kulinarna mapa Łodzi pełna jest smacznych niespodzianek. Aż trudno w to uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu dominowały w mieście bary mleczne i jadłodajnie. Dziś łódzkie restauracje oferują dania kuchni z całego świata, a ich siedziby są ulokowane na terenie całego miasta, także w dworkach, fabrykanckich pałacach, włókienniczych halach, tkalniach, magazynach, mieszczańskich kamienicach i domach robotniczych.
 
Moglibyśmy długo wymieniać doskonałe lokale, które urzekają daniami kuchni polskiej, europejskiej a nawet azjatyckiej czy północnoamerykańskiej. Może do gustu przypadną Ci dania z typowo łódzkim rodowodem. Wywodzą się one z kultury robotniczej, która łączyła smaki kuchni niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej. Prażoki, zalewajka, knedle z kapustą, szare kluski, kapusta z grochem czy piernik z marchwi to tylko kilka przykładów dań, które zaspokajały potrzeby ciężko pracujących robotników.

 

 

łódź akademicka restauracje

 

 

 

Kluby
Studia w Łodzi to nie tylko czas nauki i zdobywania cennych doświadczeń zawodowych, ale także ciekawy okres w życiu każdego młodego człowieka. To czas zabawy, korzystania z bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej, zawierania nowych znajomości, itd.
W Łodzi nie ma czasu na nudę. Dla wielu nasze miasto jest klubową stolicą Polski. Łódzkie życie klubowe obrosło legendą - było miejscem narodzin gwiazd polskiej muzycznej sceny alternatywnej, m.in. zespołów Cool Kids of Death, Comy, Psychocukru.

 

 

 

łódź akademicka kluby

 

 

Wciąż wiele się w Łodzi dzieje. Na miłośników „nocnego życia" czeka, ze swoimi klubami i pubami, ulica Piotrkowska, gdzie można posłuchać różnorodnej muzyki i bawić się przy dyskotekowych rytmach. Nie można również zapomnieć o klubach typowo studenckich, zlokalizowanych na osiedlu studenckim Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego (Lumumbowo). Futurysta, Balbina, Medyk, Synapsa, Underground to miejsca, w których bez wątpienia będziesz się dobrze bawić. 
 
 
 
Monika Paluch