Previous Frame

KOMUNIKACJA W ŁODZI

Skoro już wiesz, gdzie możesz w Łodzi mieszkać i robić zakupy, teraz podpowiemy jak skutecznie poruszać się po mieście. Z naszej strony proponujemy jak najczęściej poruszać się po Łodzi pieszo lub też na rowerze. Po pierwsze są to rozwiązania ekologiczne, po drugie - zdrowe, a po trzecie - o wiele więcej rzeczy zauważa się dookoła siebie.
 
Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji ponad 99 km ścieżek i dróg rowerowych (stan na marzec 2014 r.). Z tego 39 km biegnie po asfalcie, a 43 km po kostce betonowej. Sytuacja ta poprawia się z roku na rok. Do 2020 r. Łódź ma posiadać ponad 250 km takich ścieżek. W mieście funkcjonuje także kilka wypożyczalni rowerów, a w niedługim czasie uruchomiony zostanie system roweru miejskiego.
 
Jeśli jednak zdecydujesz się na skorzystanie z transportu publicznego, pamiętaj, iż poruszanie się po Łodzi nie jest trudne. Do dyspozycji jest 14 linii tramwajowych i kilkadziesiąt linii autobusowych. Ponadto w godzinach 22:00 – 4:00 kursuje także siedem nocnych linii autobusowych. Co istotne, rozkład jazdy łódzkich środków transportu publicznego jest inny w dni powszednie i w weekendy. Dla osób, które są spoza Łodzi polecamy skorzystanie z map komunikacyjnych, które pomogą zorientować się, jakimi liniami tramwajowymi bądź autobusowymi można dotrzeć do celu. Są one dostępne w punktach sprzedaży MPK Łódź, a także na stronie łódzkiego przewoźnika. Zachęcamy również do odwiedzania stron poświęconych rozkładom jazdy - gdzie z wyprzedzeniem można się zapoznać z planowanymi zmianami tras, rozkładów jazdy, czy utrudnieniami w ruchu. Bilety na komunikację miejską można nabyć w kioskach i sklepach w pobliżu przystanków, a także w pojazdach komunikacji miejskiej. Co ważne, łódzkie bilety są biletami czasowymi, co oznacza, że po skasowaniu biletu możemy zmieniać środki komunikacji publicznej, aż do czasu wyczerpania limitu czasowego.
 
 
łódź akademicka

 

 

Jeśli zdecydujesz się poruszać po Łodzi samochodem, musisz wiedzieć, że, jak we wszystkich metropoliach, nie jest to łatwe, szczególnie w godzinach szczytu. Aby unowocześnić i usprawnić komunikację, miasto prowadzi szereg inwestycji drogowych, a główne z nich to Trasa W-Z oraz Trasa Górna. Należy zatem pamiętać, że choć remonty i przebudowy dróg tymczasowo nasilają utrudnienia w ruchu miejskim, docelowo wpłyną na poprawę komunikacji. Wjeżdżając do centrum warto pamiętać o strefie płatnego parkowania. Dzieli się ona na 5 sektorów, a opłaty postojowe obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00. Aktualne cenniki są dostępne na stronie www.lodz.spp24.pl.
 
Na terenie Łodzi działa również sporo firm taksówkarskich. Do najpopularniejszych korporacji należą: Taxi 6400-400, Taxi Dwa-Dwa, Taxi Nova, czy Taxi Plus.
15 czerwca 2014 roku na tory województwa łódzkiego wyjechały pierwsze pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociągi ŁKA połączą miasta regionu ze stolicą województwa, będą także doskonałą alternatywą podróżowania dla mieszkańców Łodzi i dojeżdzających na studia w Łodzi. Uruchomione zostaną bowiem nowe połączenia w ramach tzw. Kolei Obwodowej: Łódź Kaliska- Łódź Widzew oraz Łódź Widzew- Zgierz. Pociągi ŁKA będą zatrzymywały się na nowych stacjach budowanych w ramach komplementarnego projektu. Dzięki temu podróżujący po Łodzi zyskają czas i wygodę podróży.
 
Nie tylko poruszanie się po Łodzi, ale także komunikacja zewnętrzna jest istotna. W Łodzi krzyżują się linie kolejowe z Warszawy i Koluszek, Torunia i Kutna, Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego, oraz drogi krajowe z Gdańska i Torunia, z Konina, Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy oraz z Warszawy. Ok. 10 km od miasta znajduje się skrzyżowanie transeuropejskich autostrad A1 i A2.

 

 

ŁÓDŹ AKADEMICKA

 

 

Kluczową inwestycją, która usprawni podróże koleją, jest budowa dworca Łódź Fabryczna. To jedna z największych inwestycji kolejowych w Unii Europejskiej. Nowa stacja będzie najnowocześniejszym podziemnym dworcem w kraju, który połączy Łódź szybkimi pociągami z największymi miastami Polski i Europy. Wielopoziomowy dworzec ma być gotowy do końca 2015 roku, a ponad nim ma powstać m.in. nowy rynek z ulicami: Polską, Żydowską, Niemiecką i Rosyjską, nawiązującymi do czterech kultur Łodzi.
 
Miasto posiada także własne lotnisko. Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta na Lublinku jest położony zaledwie 6 km od centrum miasta.
Szczegóły oferowanych połączeń lotniczych można znaleźć na stronie: www.airport.lodz.pl
 
 
 
 
Monika Paluch