Previous Frame

GDZIE MIESZKAĆ PODCZAS STUDIÓW?

Rozpoczynając studia na uczelniach w Łodzi, trzeba zastanowić się nad miejscem zamieszkania. Można to zrobić na dwa sposoby: wynająć mieszkanie bądź starać się o miejsce w akademiku.
 
Akademik na łódzkich uczeleniach, niewątpliwie jest najtańszą formą zakwaterowania dla studentów, jednak aby móc się o niego ubiegać należy spełnić kilka warunków. O przyznaniu miejsca w domu studenckim decyduje głównie kryterium dochodów oraz odległość miejsca zamieszkania od uczelni. Wynajęcie pokoju w akademiku to koszt rzędu 340 zł miesięcznie za miejsce w pokoju 2-osobowym oraz ok. 470 zł za jedynkę.
 
Drugim sposobem jest wynajęcie mieszkania. Można to zrobić razem ze znajomymi albo zdecydować się na samodzielnie mieszkanie. Która opcja jest lepsza? To zależy od możliwości i finansów. Należy jednak pamiętać, że z decyzją nie można zbyt długo czekać. Na przełomie sierpnia i września, kiedy studenci intensywnie poszukują mieszkań na kolejny rok akademicki, oferty znikają bardzo szybko. Pamiętaj, że koszty zakwaterowania należą do największych wydatków studenckich i dlatego warto się nad tym dobrze zastanowić.
 
 
 

Średni koszt wynajmu mieszkań w Łodzi w połowie lipca 2014 r.

Dzielnica

1-pokojowe

2- pokojowe

3- pokojowe

Bałuty

880

1150

1500

Śródmieście

1150

1400

1900

Górna

950

1250

1400

Polesie

850

1150

1350

Widzew

950

1300

1550

Źródło: Opracowanie własne na podstawie gratka.pl 

 

MIESZKANIA DLA MŁODYCH

Studenci i absolwenci łódzkich szkół wyższych, którzy otrzymają rekomendację rektora swojej uczelni i są zatrudnieni, mogą ubiegać się o wynajęcie mieszkania w jednym z wyremontowanych w programie „Mia100 kamienic” budynków. W ramach akcji w 2014 r. zakończy się rewitalizacja 100 kamienic, zlokalizowanych w centrum Łodzi (nie tylko przy ulicy Piotrkowskiej). Remontowane są budynki od piwnic po dach, odnawiane klatki schodowe, podwórka, wymieniane okna i instalacje. Wszystkie kamienice podłączane są do miejskiej sieci cieplnej.
 
 
 
 
 
Partnerami projektu są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi – współfinansujący inwestycje proekologiczne oraz Dalkia S.A. – dostawca energii cieplnej do wyremontowanych budynków.
 
Jak starać się o wynajęcie mieszkania?
Aby skorzystać z programu, zdolny student lub absolwent musi spełnić dwa warunki: posiadać zaświadczenie o zatrudnieniu oraz uzyskać rekomendację rektora swojej uczelni. Umowa najmu zostanie podpisana na pięć lat. Po jej zakończeniu każdy, kto uzyska pozytywną opinię Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Rady Miejskiej, będzie mógł wykupić wynajmowane mieszkanie. Miasto nie wyznaczyło kryteriów wyboru studentów i absolwentów, którzy mogą wziąć udział w tym projekcie. Decyzję o tym, kto otrzyma rekomendację, podejmą rektorzy.
 
Wniosek można otrzymać w Wydziale Budynków i Lokali UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 153 lub wydrukować ze strony www.uml.lodz.pl.