Na co uważać przed podjęciem pracy
Oferty pracy zamieszczone na portalach pracy i kariery powinny być sformułowane w sposób szczegółowy i jasny. Uważaj na nie, jeśli...
-
Oferta pracy na konkretne stanowisko została wysłana miesięcy temu, ale do tej pory jest regularnie „odświeżana” i zamieszczana ponownie.
-
Ogłoszenie nie zawiera nazwy firmy ( wówczas zaczynamy się zastanawiać, czy organizacja nie ma czegoś do ukrycia)
-
W ofercie pojawia się adnotacja, że od kandydata nie jest wymagane doświadczenie zawodowe. To może oznaczać, że firma próbuje zatrudnić kilka osób jednocześnie, by później na zasadzie selekcji zwolnić większość, pozostawiając w swoich szeregach tylko kilku wybranych.
Strona internetowa firmy, do której aplikujemy musi być nowoczesna oraz czytelna. Naszą czujność może wzbudzić więc obecność takich elementów jak:
-
Archiwalny wygląd witryny lub brak kompletnych informacji o spółce, pracownikach, zarządzie itp.
-
Brak danych teleadresowych oraz numeru telefonu do organizacji. Jeśli na stronie istnieje tylko i wyłącznie zakładka do wypełniania formularza on- line, zaczynamy wątpić czy firma aby na pewno nie próbuje czegoś ukryć
-
Na stronie opublikowano zadanie rekrutacyjne, jednakowe dla wszystkich kandydatów, bez względu na stanowisko o jakie chcą się ubiegać. Pokazuje to brak różnorodności i niedopasowanie formy rekrutacji potencjału kandydatów.
Spotkanie rekrutacyjne stwarza możliwość oceny, czy organizacja do której aplikujemy, spełnia nasze oczekiwania i czy chcemy związać się z nią na dłużej. Jeśli otrzymałeś zaproszenie na taką rozmowę z rekruterem, bądź czujny gdy…:
-
Pracodawca kilkakrotnie przekłada datę spotkania z Tobą. Świadczy to raczej o niepoważnym stosunku do kandydata.
-
Gdy zadajesz pytanie o to, kto będzie brał udział w rozmowie z Tobą, odpowiedź w ogóle nie pada lub jest niepewna. Oznacza to, że w firmie najwyraźniej brak jest osoby kompetentnej, która odpowiada za rekrutację pracowników.
-
Mimo Twojego punktualnego przybycia na rozmowę, rekruter przez długi czas się spóźnia, a Ty nie otrzymujesz wiadomości o powodzie jego niepunktualności.
-
Podczas rozmowy wyczuwasz, że nie czytał Twojego życiorysu i nie jest przygotowany do spotkania.
-
Rekruter jest niesympatyczny, opryskliwy lub zadaje bardzo niedyskretne, podchwytliwe pytania.
Jeśli udało Ci się przetrwać spotkanie rekrutacyjne, będziesz oczekiwał na odpowiedź zwrotną ze strony firmy. Z chwilą, gdy podchodzi ona poważnie do procesu szukania pracownika – w możliwie rozsądnym czasie powróci do Ciebie z decyzją o zatrudnieniu lub też nie. Migające czerwone światła powinny więc zapalić się, gdy…:
-
Procedura powiadamiania o decyzji o zatrudnieniu trwa wiecznie
-
Kandydaci są zbywani lakonicznymi prośbami o cierpliwe czekanie na wyniki rekrutacji
Gdy mimo wszystko udało Ci się zdobyć posadę, nadchodzi moment negocjacji warunków umowy oraz wysokości pensji. Oferta musi zostać przedstawiona na piśmie i wyraźnie zawierać: nazwę Twojego stanowiska, obowiązki oraz kwotę wynagrodzeni – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Tutaj miej oczy szeroko otwarte na kilka posunięć, które powinny wzbudzić Twoją czujność:
-
Pracodawca nie jest elastyczny, wykazuje totalny opór i niechęć podczas negocjowania przez Ciebie warunków umowy lub wynagrodzenia ( jeśli już na wstępie nie wykazuje dobrej woli, to czy kiedyś będziesz miał pole do negocjacji?)
-
Dostajesz nie więcej niż jeden dzień na przemyślenie oferty i decyzję. Jest to termin ostateczny
-
Umowa jest niejasna, napisana w sposób niezrozumiały dla Ciebie, a wymagane jest od Ciebie podpisanie jej natychmiastowo. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – poradź się prawnika.
Tekst Ekspercki: Monster Polska